Zamiast inspektu

Wiosenna produkcja rozsady przeważnie przysparza kłopotów. Warto więc ułatwić sobie zadanie i wybudować małą mnożarkę. Jeszcze do niedawna nasiona roślin jednorocznych wysiewano głównie w inspektach. Łączyło się to jednak z koniecznością corocznego ich montażu na 2-3 miesiące, a później demontażu. Funkcję inspektów z powodzeniem może pełnić niewielki namiot foliowy, a zbudować go potrafi niemal każdy. Jeśli ustawimy go przy ścianie budynku gospodarczego lub przy płocie, zajmie naprawdę niewiele miejsca.

Czytaj dalej

Cis pospolity

cis pospolity taxus baccataJeśliby kto wszedłszy w las, drzewa które znajdują się być wielkiej ceny jako jest cis albo im podobne podrąbał, tedy może być przez Pana abo dziedzica pojman..."- to fragment prawa jakie ustanowił Władysław Jagiełło dzięki któremu cis ma najstarszą, ponad 500-letnią tradycję chronionego drzewa w Polsce. Drewno cisa nie zawiera żywicy, jest bardzo twarde, ciężkie i elastyczne o czerwonawym zabarwieniu. Jest długowiecznym drzewem, znane są okazy, które żyją 1000 lat, a nawet dłużej.

Czytaj dalej

Kwiaty letnie łatwe do wysiewu, uprawy i pielęgnacji

kwiaty letnieKwiaty letnie uprawiane na działkach należą do roślin jednorocznych, dwuletnich lub bylin. Zdobią rabaty od czerwca do początku jesieni. Można nimi obsadzać ścieżki, rabaty, skalniaki, tarasy, balkony, kąciki wypoczynkowe. Własnoręcznie wysiane kosztują niewiele. W czerwcu, lipcu, sierpniu kwitnie „burza" kwiatów jednorocznych, które wysiewaliśmy wczesną wiosną. Łatwe do uprawy i pielęgnacji to: aksamitki, nagietki lekarskie, groszek pachnący, rezeda wonna, smagliczka nadmorska, facelia. Wszystkie wymienione gatunki można wysiewać na działce także w czerwcu - wprost do gruntu.

Czytaj dalej

Jodła koreańska

Jodła koreańska

Jodła koreańska (Abies koreana) jest jednym z najcenniejszych drzew iglastych zwłaszcza do małych ogródków przydomowych i działkowych. Pochodzi z Korei Południowej, gdzie rośnie w górach powyżej 1000 m n.p.m., w zwartych drzewostanach. Jest tam gatunkiem endemicznym. Po raz pierwszy została znaleziona przez misjonarza E. Taqueta w 1907 r. na małej wyspie, leżącej na skraju południowej części Półwyspu Koreańskiego.

Czytaj dalej

Jesienne sadzenie kwiatów

jesienne sadzenie kwiatowW drugiej połowie października sadzi się cebule tulipanów przeznaczone do pędzenia. Do tego celu wybiera się cebule duże, zdrowe, o obwodzie ponad 11 cm. Przed sadzeniem zaprawia się je 1,5% Kaptanem mocząc w roztworze około 30 minut. Jako podłoża używa się torfu wysokiego lub lekkiej, przepuszczalnej ziemi. Po posadzeniu doniczki umieszcza się w dołowniku na okres 3 miesięcy. Po ustawieniu naczyń, przysypuje się je najpierw cienką warstwą piasku, a następnie przykrywa pulchną ziemią. Pojemniki można też przechowywać w pomieszczeniach. Mogą to być piwnice o regulowanej temperaturze i dobrej wentylacji. Tulipany podlewa się co 14 dni, wietrzy zależnie od potrzeb i kontroluje zdrowotność. Podobnie postępujemy z hiacyntami.

Czytaj dalej

Świerk kłujący (Picea pungens)

Świerk kłujący

Świerk kłujący (Picea pungens) należy do najczęściej sadzonych drzew w naszym kraju, zwłaszcza formy wyróżniające się srebrzystym zabarwieniem igieł (tzw. świerki srebrne). Bez przesady można powiedzieć, że świerk kłujący rośnie prawie w każdym ogródku od Bałtyku do Tatr. Jest to drzewo wysokości 15-20 m, o regularnej, stożkowatej, a u starszych drzew, szerokosłupowej koronie. Gałęzie są sztywne, płasko rozpostarte, osadzone na pniu pod kątem prostym, tworzą wyraźne piętra. Drzewa swobodnie rosnące ugałęzione są do samej ziemi.

Czytaj dalej

Pierwsze wiosenne prace

Pierwsze wiosenne prace zaczynamy od delikatnego usunięcia zimowego okrycia z niektórych gatunków roślin. Zdejmujemy gałązki igliwia, którymi okryte były zawilce japońskie (Anemone japonica), trytomy (Kniphofia), wrzosy (Calluna), wrzośce (Erica).

Czytaj dalej

Sosna limba

Pinus cembra sosna limbaSosna limba (Pinus cembra) występuje w górach Europy Środkowej, w Alpach i Karpatach. W Polsce w stanie naturalnym rośnie tylko w Wysokich Tatrach, w reglu górnym wśród kosodrzewiny oraz na górnej granicy lasu z modrzewiem, gdzie jest pod całkowitą ochroną. Sosna limba jest drzewem bardzo dekoracyjnym. Charakteryzuje się piękną, wysmukłą sylwetką, jest silnie ugałęziona i ma ciemnozielone igły. Nadaje się nawet do małych ogrodów działkowych i przydomowych, ponieważ początkowo rośnie bardzo wolno. Młode drzewka mają wiązkowy system korzeniowy i nawet w wieku 10 lat mogą być jeszcze przesadzane. Drzewka 20-letnie osiągają wysokość 2-3 m. U młodych drzew korona jest stożkowata.

Czytaj dalej

  • 1
  • 2