Jeśliby kto wszedłszy w las, drzewa które znajdują się być wielkiej ceny jako jest cis albo im podobne podrąbał, tedy może być przez Pana abo dziedzica pojman..."- to fragment prawa jakie ustanowił Władysław Jagiełło dzięki któremu cis ma najstarszą, ponad 500-letnią tradycję chronionego drzewa w Polsce. Drewno cisa nie zawiera żywicy, jest bardzo twarde, ciężkie i elastyczne o czerwonawym zabarwieniu. Jest długowiecznym drzewem, znane są okazy, które żyją 1000 lat, a nawet dłużej.
Cis pospolity (Taxus baccata) jest u nas wysokim krzewem, igły ma spłaszczone, ciemnozielone, długości 2-3 cm, równomiernie zwężające się w ostry wierzchołek. Cis jest rośliną dwupienną - rozdzielnopłciową, to znaczy, że są okazy, na których występują kwiaty męskie, a na innych tylko żeńskie. Na tych ostatnich pojawiają się nasiona otoczone jaskrawoczerwonymi osnówkami. Osnówka ma smak słodki, jest jadalna i nie zawiera substancji trujących. Stanowi ulubiony pokarm dla ptaków, które zjadają je wraz z nasionami i tym sposobem przyczyniają się do rozsiewania cisa. Nasiona z osnówkami są ozdobą cisów od września do listopada.
Cis jest rośliną trującą. Wszystkie jego części, z wyjątkiem soczystej osnówki, zawierają alkaloid taksynę, która wywołuje silne zatrucia u ludzi i zwierząt.
Cis należy do bardzo cennych krzewów ozdobnych od dawna sadzonych w parkach i ogrodach. Doskonale znosi częste przycinanie - można z niego tworzyć różnej wysokości szpalery i żywopłoty, a nawet formować go w różne kształty brył geometrycznych.
Cisy wymagają gleb dość żyznych, próchnicznych i dostatecznie wilgotnych. Mogą rosnąć zarówno w miejscach słonecznych jak i głębokim zacienieniu. Cis jest wytrzymały na zanieczyszczenia powietrza i doskonale rośnie w miastach. Cisy tworzą bardzo zwarty i gęsty system korzeniowy, dlatego łatwo znoszą przesadzanie nawet w wieku kilkunastu lat.
Wśród odmian cisa, każdy miłośnik roślin znajdzie coś dla siebie. Są to odmiany rosnące krzaczasto lub drzewkowato, ścielące się nad ziemią, szeroko stożkowate i kolumnowe o różnej sile wzrostu. Formy barwne, zwykle o żółtozłocistych igłach powinny rosnąć w miejscach nasłonecznionych.