Przepracowany olej pochodzący z silników samochodowych, maszyn przemysłowych itd. stanowi szkodliwy odpad zagrażający środowisku. Sposoby postępowania z odpadami olejowymi są określone przepisami prawa. Musimy składować go i transportować w odpowiedni sposób, przekazując do utylizacji wyspecjalizowanej jednostce. Na rynku funkcjonują firmy oferujące skup zużytego oleju. Kto zarabia na odsprzedaży odpadu? Czy – i komu się to opłaca oraz czy warto oddać olej do skupu?
Miejsce do założenia pryzmy kompostowej powinno być zacienione i osłonięte od wiatru. Kompostować można niemal wszystkie odpady organiczne jakie powstają podczas prowadzenia upraw na działce. Zaschła trawa i liście, niewykorzystane odpadki owoców i warzyw, obumarłe rośliny rosnące w ubiegłym sezonie wegetacyjnym czy ścięta darń to typowe składniki pryzmy. Cennymi dodatkami do kompostu są również inne materiały np.: obornik, nadziemne części roślin uprawianych jako nawóz zielony, kora, trociny, słoma, torf.
Wiosenne prace porządkowe na działce przynoszą corocznie dużą ilość różnego rodzaju odpadów organicznych. Nie wszyscy użytkownicy ogródków działkowych potrafią je w pełni spożytkować. Wielu decyduje się na palenie takich „śmieci", co jest marnotrawieniem cennej substancji organicznej. Zeschła trawa, opadłe z drzew liście, ubiegłoroczne pozostałości roślin uprawnych czy darń pochodząca z regulacji zagonów są materiałami, które z powodzeniem można zagospodarować.