Jak podnieść żyzność gleby w ogrodzie?

Żyzność gleby w ogrodzie

Zawartość próchnicy w glebie jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o jej żyzności. W naszej szerokości geograficznej zawartość próchnicy mniejsza niż 1,75% zapowiada pustynnienie. Próchnica jest głównym składnikiem gleby decydującym o jej żyzności — wpływa na wzrost, kondycję i plonowanie roślin.

Czytaj dalej

Kiedy kamień porasta mchem

Porastanie mchem, porostami lub glonami zagraża przede wszystkim kamieniom o strukturze porowatej: piaskowcom, wapieniom i niepolerowanym marmurom. Rośliny, wrastając w głąb skały, doprowadzają do zablokowania kanałów ułatwiających parowanie wody i w konsekwencji do stopniowego kruszenia się powierzchni. Nie dotyczy to kamieni twardych, o krystalicznej strukturze: granitów, bazaltów lub porfirów.

Czytaj dalej

Nowa nawierzchnia w ogrodzie

Nawierzchnie w ogrodzie zużywają się szybciej niż podłogi w domu czy elewacja i po 15-20 latach konieczna może być wymiana. Gdy podejmiemy decyzję o wymianie części lub wszystkich nawierzchni w ogrodzie, możemy wymienić je na podobne lub zupełnie inne.

Czytaj dalej

Energia odnawialna

Energia odnawialna

Energia odnawialna to energia, którą uzyskujemy z naturalnych procesów przyrodniczych. Jej źródła same odnawiają się w krótkim czasie, nie ulegają zatem wyczerpaniu. Do OZE (czyli odnawialnych źródeł energii) zalicza się energię z promieniowania słonecznego, wiatrową, wodną, geotermalną, a także pozyskaną z biomasy.

Czytaj dalej

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

Wiele osób dokarmia ptaki w poczuciu odpowiedzialności za losy żyjących wokół nas dzikich zwierząt. Tymczasem trzeba sobie uświadomić, że dokarmiane są niemal wyłącznie gatunki pospolite, doskonale radzące sobie bez ludzkiej pomocy, a ludzie bardzo często oferują im pokarmy szkodliwe, trujące lub mało pożywne. Jeśli więc już chcemy to robić, sprawmy żeby dokarmianie ptaków zimą odbyło się dla nich bez szkody.

Czytaj dalej

Keramzyt - trwały, uniwersalny i niezastąpiony

Trwały, uniwersalny i niezastąpiony - to tylko część zalet keramzytu, który jest z nami już od ponad stu lat. Przez ostatni wiek te gliniane kuleczki wykorzystywane były podczas remontów, upiększania ogrodów, budowania dróg, a także do wycierania dżinsów i konstruowania kadłubów statków.

Czytaj dalej

Pompy ciepła

schemat-budowy-pompy-cieplaPompy ciepła to urządzenia, które czerpie energię cieplną z gruntu, wody lub powietrza, czyli dolnego źródła. Za pomocą energii elektrycznej zamieniają ją na ciepło, które przekazują do górnego źródła, czyli instalacji grzewczej. Sprawność tego procesu, a więc i koszty eksploatacji, zależą przede wszystkim od różnicy temperatury pomiędzy dolnym i górnym źródłem ciepła. Im jest ona mniejsza, tym większa sprawność pompy. Biorąc to pod uwagę, warto ograniczyć temperaturę w instalacji grzewczej, np. poprzez montaż wodnego ogrzewania podłogowego czy grzejników niskotemperaturowych.

Czytaj dalej

Co zrobić z ziemią i gruzem po budowie?

jak zagospodarowac gruz i ziemie na dzialceDlaczego w nowo powstających ogrodach tak często pojawiająsię sztuczne pagórki? Bo trzeba jakoś zagospodarować ziemię wydobytą w trakcie kopania fundamentów albo ukryć gdzieś bałagan po budowie. Gruz, zwały ziemi i rozmaitych śmieci. Działki po zakończeniu budowy najczęściej przypominają prawdziwe pobojowiska. Kiedy więc z placu zniknie ostatnia ekipa budowlana, najlepiej od razu iść za ciosem i zabrać się za gruntowne porządki na posesji. Żeby prace przebiegały sprawnie, warto mieć już gotowy projekt ogrodu. Ułatwi to nam podejmowanie decyzji o miejscu składowania śmieci, ukształtowaniu terenu czy poprawianiu właściwości gruntu. Pierwszym zadaniem będzie jednak pozbycie się odpadków budowlanych, których nie da się wykorzystać przy urządzaniu ogrodu. Tego rodzaju śmieci najprościej wyrzucić do kontenerów zamówionych w firmie zajmującej się wywozem odpadów. Pamiętajmy o segregowaniu śmieci tak, by do pojemników oddzielnie trafiał gruz, odpady drewniane oraz tworzywa sztuczne (folie, styropian).

Czytaj dalej

  • 1
  • 2