Gdzie i kiedy wieszać budki lęgowe?

Budki lęgowe

Ptaki w naszym otoczeniu spełniają kilka bardzo ważnych funkcji - między innymi pomagają w walce ze szkodnikami. Niestety, w ostatnich latach ilość różnych gatunków ptaków w naszym środowisku znacznie spadła. Wynika to głównie z rozwoju cywilizacji i wykorzystywania nowoczesnych technik budownictwa. W tym także materiałów do wykończenia budynków. Stąd też coraz częściej słyszymy o nowo powstałych grupach społecznych, które skutecznie namawiają do pomocy bezbronnym ptakom. Jeśli posiadasz swój ogród, działkę lub las warto wyposażyć te tereny w budki lęgowe, które będą stanowić schronienie i bezpieczeństwo ptaków.

Czytaj dalej

Renowacja ogrodzenia - praktyczne porady

Renowacja ogrodzenia

Wraz z upływem czasu każde ogrodzenie będzie wymagało odnowienia. Odnowienie może ograniczyć się tylko do umycia czy konserwacji powierzchni użytych materiałów. Czasem jednak niezbędna będzie pełna renowacja ogrodzenia.

Czytaj dalej

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

Wiele osób dokarmia ptaki w poczuciu odpowiedzialności za losy żyjących wokół nas dzikich zwierząt. Tymczasem trzeba sobie uświadomić, że dokarmiane są niemal wyłącznie gatunki pospolite, doskonale radzące sobie bez ludzkiej pomocy, a ludzie bardzo często oferują im pokarmy szkodliwe, trujące lub mało pożywne. Jeśli więc już chcemy to robić, sprawmy żeby dokarmianie ptaków zimą odbyło się dla nich bez szkody.

Czytaj dalej

Keramzyt - trwały, uniwersalny i niezastąpiony

Trwały, uniwersalny i niezastąpiony - to tylko część zalet keramzytu, który jest z nami już od ponad stu lat. Przez ostatni wiek te gliniane kuleczki wykorzystywane były podczas remontów, upiększania ogrodów, budowania dróg, a także do wycierania dżinsów i konstruowania kadłubów statków.

Czytaj dalej

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie panelowe od producenta?

ogrodzenie panelowe

Zakup ogrodzenia panelowego to świetne rozwiązanie, jeśli zależy nam na niedrogim i szybkim zabezpieczeniu posesji, niezależnie od jej powierzchni. Choć markety z zaopatrzeniem budowlanym oferują nam szeroki wybór paneli ogrodzeniowych, znacznie lepszą opcją jest zakup płotu bezpośrednio od producenta. Dlaczego? 

Czytaj dalej

Jak podnieść żyzność gleby w ogrodzie?

Żyzność gleby w ogrodzie

Zawartość próchnicy w glebie jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o jej żyzności. W naszej szerokości geograficznej zawartość próchnicy mniejsza niż 1,75% zapowiada pustynnienie. Próchnica jest głównym składnikiem gleby decydującym o jej żyzności — wpływa na wzrost, kondycję i plonowanie roślin.

Czytaj dalej

Kiedy kamień porasta mchem

Porastanie mchem, porostami lub glonami zagraża przede wszystkim kamieniom o strukturze porowatej: piaskowcom, wapieniom i niepolerowanym marmurom. Rośliny, wrastając w głąb skały, doprowadzają do zablokowania kanałów ułatwiających parowanie wody i w konsekwencji do stopniowego kruszenia się powierzchni. Nie dotyczy to kamieni twardych, o krystalicznej strukturze: granitów, bazaltów lub porfirów.

Czytaj dalej

Nowa nawierzchnia w ogrodzie

Nawierzchnie w ogrodzie zużywają się szybciej niż podłogi w domu czy elewacja i po 15-20 latach konieczna może być wymiana. Gdy podejmiemy decyzję o wymianie części lub wszystkich nawierzchni w ogrodzie, możemy wymienić je na podobne lub zupełnie inne.

Czytaj dalej

  • 1
  • 2