Symbolika roślin - jabłko i grusza

Symbolika roślin - jabłko i gruszaDwa najważniejsze drzewa owocowe w naszym kraju kryją w sobie wiele znaczeń i symboli.Jabłonie nabrały symbolicznego znaczenia już w średniowieczu, choć wtedy tylko dziko rosły. Z czasem zajęto się ich uprawą, dostrzegając walory smakowe owoców. Zjadano je na surowo, dodawano do kiszonej kapusty, służyły do wyrobu octu i przetworów. Wykorzystywano także drewno jabłoni. Ze względu na twardość, ale też małą trwałość, strugano z niego niewielkie narzędzia i przedmioty (tkackie czółna, zabawki, warcaby, smyczki do skrzypiec). Wykorzystywano również korę, która z dodatkiem kwiatów kaczeńców służyła do barwienia jajek wielkanocnych na jasnożółty kolor. Zachwyt wywoływały kwiaty jabłoni, które uważano za kwiaty panny młodej. Były symbolem wiosny i początku miłości.

Czytaj dalej

Słomiany pająk na szczęście

pająk ozdobnyZanim choinka stała się symbolem Bożego Narodzenia, na naszych wsiach panował zwyczaj wieszania pod powałą słomianego pająka. Dawniej pająki robiono - podobnie jak wieńce dożynkowe - z ostatniego żniwnego snopa. Stanowiły formę zaklęcia plonu i miały zapewnić mieszkańcom chałupy dostatek i pomyślność w nowym roku. Podobne formy obrzędowe znano również w innych krajach słowiańskich, a także w Niemczech oraz w Szwecji. Niemcy wierzyli, że słomiany pająk, nazwany przez nich Unruhe (dosłownie - niepokój), odstrasza czarownice i demony.

Czytaj dalej

Zimni ogrodnicy

zimna zoska „Na Świętego Izydora często bywa chłodna pora", „Jak się rozsierdzi Serwacy to wszystko zmrozi i przeinaczy" „Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz odlata''. Te i wiele innych przysłów związanych z majowymi przymrozkami świadczy o tym, że tak zwani „Zimni Święci" solidnie dopiekli naszym ogrodnikom. Nauka zwana meteorologią nie potrafi wyjaśnić dlaczego nawiedza nas arktyczne powietrze tuż przed „zimną Zośką" (15.05). Faktem jest, że przymrozki majowe występują regularnie, a straty w ogrodach i sadach bywają dotkliwe.

Czytaj dalej