Symbolika roślin - jabłko i grusza

Symbolika roślin - jabłko i grusza

Dwa najważniejsze drzewa owocowe w naszym kraju (jabłoń i grusza) kryją w sobie wiele znaczeń i symboli. Zobacz jaka jest symbolika roślin, bez owoców których cieżko wyobrazić sobie codzienne życie.

Czytaj dalej

Słomiany pająk na szczęście

pająk ozdobnyZanim choinka stała się symbolem Bożego Narodzenia, na naszych wsiach panował zwyczaj wieszania pod powałą słomianego pająka. Dawniej pająki robiono - podobnie jak wieńce dożynkowe - z ostatniego żniwnego snopa. Stanowiły formę zaklęcia plonu i miały zapewnić mieszkańcom chałupy dostatek i pomyślność w nowym roku. Podobne formy obrzędowe znano również w innych krajach słowiańskich, a także w Niemczech oraz w Szwecji. Niemcy wierzyli, że słomiany pająk, nazwany przez nich Unruhe (dosłownie - niepokój), odstrasza czarownice i demony.

Czytaj dalej

Zimni ogrodnicy

Zimni ogrodnicy

 "Na Świętego Izydora często bywa chłodna pora", "Jak się rozsierdzi Serwacy to wszystko zmrozi i przeinaczy", "Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz odlata"'. Te i wiele innych przysłów związanych z majowymi przymrozkami świadczy o tym, że tak zwani "zimni ogrodnicy" solidnie dopiekli naszym ogrodnikom. Nauka zwana meteorologią nie potrafi wyjaśnić dlaczego nawiedza nas arktyczne powietrze tuż przed "zimną Zośką" (15.05). Faktem jest, że przymrozki majowe występują regularnie, a straty w ogrodach i sadach bywają dotkliwe.

Czytaj dalej