Październik jest przede wszystkim okresem zbioru późnych odmian warzyw korzeniowych i kapustnych. W niektórych rejonach kraju pierwsze przymrozki jesienne mogą wystąpić już na przełomie września i października. W pierwszej kolejności, na początku miesiąca, zbieramy więc warzywa wrażliwe lub mało odporne na ujemną temperaturę do których przede wszystkim należą: kukurydza cukrowa, dynia olbrzymia i fasola oraz marchew, burak ćwikłowy, seler korzeniowy, kalafior. Nieco później możemy zbierać sałatę, endywię, kalarepę, rzodkiewkę i rzodkiew, a w dalszej kolejności pietruszkę, pasternak, skorzonerę, chrzan, pory, rzepę i korzenie cykorii sałatowej przeznaczone do pędzenia.

sadzenie czosnku cebulki powietrzneCzosnek (Allium sativum L.) jest jedną z najstarszych roślin uprawianych w celach przyprawowych i leczniczych. Do znanych, ale rzadziej stosowanych metod rozmnażania tego warzywa należy uprawa z cebulek powietrznych wysadzanych wiosną lub jesienią. Jest to prosty i łatwy sposób otrzymywania pełnowartościowych główek czosnku. Cebulki powietrzne zaopatrzone w materiały zapasowe, stożek wzrostu i zaczątek korzenia swą budową zbliżone są do ząbków. Wysiane tworzą silne rośliny o dużych kwiatostanach i cebulkach a także główkach podzielonych na ząbki. Rośliny wyrosłe z cebulek kwiatostanowych cechuje wysoka odporność na porażenie przez choroby podczas okresu wegetacji.

uprawa warzyw na wiosnę Jeżeli śnieg już stopniał, a ziemia rozmarzła, powinniśmy jak najszybciej przygotować zagony pod wysiew warzyw o małych wymaganiach termicznych. Glebę, która nie była jesienią głęboko spulchniona, lub która mocno osiadła w okresie zimy, należy przekopać, stosując wcześniej nawożenie mineralne, a dla gatunków bardziej wymagających, także nawożenie organiczne kompostem. Do warzyw, które możemy siać wprost do gruntu już w drugiej połowie marca, zaliczamy marchew, pietruszkę naciową i korzeniową, pasternak, cebulę, groch, rzodkiewkę i sałatę. W celu przyspieszenia wschodów marchwi i pietruszki nasiona można podkiełkować w ciepłej wodzie. Aby ułatwić niszczenie skorupy glebowej i odchwaszczanie w okresie wschodów, do wysiewanych nasion tych gatunków można dodać 5-10% nasion roślin szybko kiełkujących i wyznaczających rzędy np. sałaty lub rzodkiewki.

inspekty cieple Wiosną przygotowuje się na działkach inspekty. Najczęściej wykorzystuje się inspekty ciepłe, ogrzewane biologicznie lub inspekty zimne. Inspekty wykorzystywane są do produkcji rozsady oraz do przyspieszonej uprawy warzyw. Pod inspekty należy wybrać miejsca dobrze osłonięte od wiatrów i dobrze nasłonecznione, o nie podmokłym podłożu. Zależnie od typu inspektu, ustawiamy je w różnych kierunkach. Jednospadowe - wzdłuż osi wschód-zachód, ustawiając niższy bok od strony południowej. Dzięki takiemu ustawieniu, rośliny będą miały zapewnione najlepsze warunki świetlne i cieplne. Inspekty dwuspadowe ustawiamy wzdłuż osi północ-południe.

warzywnikUprawiając warzywnik, styczeń możemy poświęcić na odpoczynek od prac na działce, który możemy poświęcić pogłębianiu literatury fachowej. Mamy teraz sporo czasu, aby dokładnie przemyśleć naszą działalność w nadchodzącym sezonie. Przede wszystkim należy sporządzić plan zagospodarowania warzywnika. Należy odpowiedzieć sobie na pytania: jakie gatunki chcemy uprawiać, w jakich terminach (dobór odpowiedniej odmiany), w jakich ilościach i w jakim celu (spożycie na świeżo, przetwórstwo czy przechowywanie)? Powinniśmy się kierować zasadą maksymalnego wykorzystania powierzchni przeznaczonej pod uprawę.

warzywnikChcąc osiągnąć obfite plony warzyw, musimy wszystko od początku dobrze przemyśleć i zaplanować z ołówkiem w ręku. Przede wszystkim trzeba zastanowić się jakie gatunki warzyw chcemy uprawiać, w jakim celu i w jakich ilościach. Należy zapoznać się z ich wymaganiami co do klimatu i gleby. Musimy też wiedzieć jaki typ gleby występuje na działce. W tym celu próbki gleby z naszej działki należy przesłać do stacji chemiczno-rolniczej.

Koniec lata, a wraz z nim coraz krótszy dzień i spodziewane chłody raczej nie zachęcają nas do rozpoczynania kolejnych upraw w warzywniku. Dla tych jednak, którym zależy na intensywnym wykorzystaniu grządek w ogrodzie i pozyskaniu "świeżych witamin" późną jesienią, można zaproponować wysiew kilku gatunków warzyw, które w sprzyjających warunkach wydadzą plon jeszcze tej jesieni. Należy zdawać sobie sprawę, że powodzenie tak późnej uprawy jest obarczone dużym ryzykiem i dlatego też należy przykrywać grządki włókniną polipropylenową.

Ze względu na duże wymagania cieplne co do gleby, warzywa ciepłolubne dobrze jest uprawiać na grządkach przykrytych czarną włókniną, która dodatnio wpływa na temperaturę gleby, a oprócz tego nie pozwala na rozwój chwastów i nie dopuszcza do nadmiernego przesuszenia gleby; chroni także owoce przed zabrudzeniem. Z wyjątkiem ogórków, dyni, kukurydzy i fasoli (które najczęściej wysiewa się wprost na grządki) oraz pomidora (którego system korzeniowy ma bardzo duże zdolności do regeneracji), wszystkie pozostałe warzywa z tej grupy uprawia się wyłącznie z rozsady doniczkowanej.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.