Październik jest przede wszystkim okresem zbioru późnych odmian warzyw korzeniowych i kapustnych. W niektórych rejonach kraju pierwsze przymrozki jesienne mogą wystąpić już na przełomie września i października. W pierwszej kolejności, na początku miesiąca, zbieramy więc warzywa wrażliwe lub mało odporne na ujemną temperaturę do których przede wszystkim należą: kukurydza cukrowa, dynia olbrzymia i fasola oraz marchew, burak ćwikłowy, seler korzeniowy, kalafior. Nieco później możemy zbierać sałatę, endywię, kalarepę, rzodkiewkę i rzodkiew, a w dalszej kolejności pietruszkę, pasternak, skorzonerę, chrzan, pory, rzepę i korzenie cykorii sałatowej przeznaczone do pędzenia.
Niewielkie przymrozki (do minus 5°C) wytrzymuje brokuł, kapusta pekińska, koper włoski (fenkuł). Odporna jest także kapusta głowiasta biała i czerwona, a zwłaszcza kapusta włoska i można je zbierać przez cały miesiąc. Mrozów natomiast nie "boją się" kapusta brukselska, jarmuż i szpinak i dlatego te gatunki możemy pozostawić na grządce do późnej jesieni, a nawet przez zimę.
Regułą powinno być wykopywanie lub zebranie plonów przeznaczonych do długotrwałego przechowania przed wystąpieniem przymrozków, najlepiej podczas ładnej, suchej pogody. Z warzywami przeznaczonymi do przechowywania obchodzimy się delikatnie, gdyż każde uszkodzenie przyspiesza procesy starzenia się i gnicia. Pozostawione po zbiorach resztki roślinne, o ile nie są porażone przez choroby, przeznaczamy do kompostowania.
Prace pielęgnacyjne w tym okresie ograniczają się przede wszystkim do okrycia późnych poplonów (brokuły, kapusta pekińska i chińska, rzodkiewka i rzodkiew, szpinak zwyczajny, koper ogrodowy, roszponka, rzeżucha) włókniną lub folią perforowaną w celu zabezpieczenia roślin przed przymrozkami. Okrywamy na zimę karczochy warstwą liści, gałązkami iglaków lub torfem. Usuwamy pędy szparagów. Pod koniec miesiąca możemy wysiać (siew ozimy) pietruszkę korzeniową i naciową oraz marchew licząc na ich bardzo wczesny zbiór następnej wiosny. Wysadzamy także ząbki czosnku ozimego i cebulę dymkę.
Po zbiorach pobieramy próbki gleby do analizy chemicznej, na podstawie której wykonujemy nawożenie fosforowo-potasowe i wapnowanie. Grządki, na których w przyszłym roku planujemy uprawę warzyw korzystnie reagujących na nawożenie organiczne nawozimy obornikiem i przekopujemy je. W końcu miesiąca zakładamy kopce do przechowywania warzyw korzeniowych i kapusty lub składamy warzywa w przechowalni. Warzywa przedtem powinny być schłodzone do temperatury około 2-4°C.