sosna czarnaSosna czarna rośnie w Europie Środkowej i Południowej oraz Azji Mniejszej, w górach, do wysokości 1500 m n.p.m. zwykle na skałach wapiennych. Na tak rozległym obszarze jej zasięgu, wyróżnia się kilka podgatunków związanych z miejscem pochodzenia. Różnią się one niektórymi cechami morfologicznymi, a w naszych warunkach klimatycznych różną wytrzymałością na niskie temperatury.

Najbardziej znane to:

odmiana austriacka (ssp. nigra) - pochodząca z Austrii, Bułgarii, Rumunii i Węgier. Jest sosną najbardziej u nas rozpowszechnioną w parkach i na powierzchniach leśnych, bardzo wytrzymała na niskie temperatury

odmiana krymska (ssp. pallasiana) - występująca na Krymie i w Turcji. Jest również wytrzymała na mrozy

odmiana korsykańska  - rośnie na Korsyce oraz w Kalabrii i na Sycylii we Włoszech. Mało wymagająca w stosunku do gleby, wytrzymała na suszę, ale nieco wrażliwa na mrozy.

Sosna czarna ma igły zebrane po 2 w pęczku, długości 8-15 cm, ciemnozielone, sztywne i grube, ostro zakończone. Utrzymują się na gałązkach 3-5 lat, później opadają zwykle we wrześniu. Szyszki jajowate, długości 5-8 cm, symetryczne, osadzone na krótkich trzoneczkach lub siedzące, zwykle po 2-4 obok siebie. Dojrzewają w trzecim roku po kwitnieniu i opadają z drzewa wkrótce po wysypaniu się nasion.

Sosna czarna jest bardzo wytrzymała na zanieczyszczenie powietrza, stąd dobrze rośnie nawet w okręgach przemysłowych, na suchych glebach piaszczystych i kamienistych oraz glebach wapiennych. Jest odporna na działanie silnych wiatrów i sztormów stąd jej obecność na wydmach nadmorskich.

W małych ogrodach należy sadzić ją pojedynczo, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Jest wówczas wspaniałym elementem ciemnej zieleni przez cały rok. W miarę potrzeb można ograniczać jej wzrost przez umiejętne przycinanie gałęzi wierzchołkowych i bocznych. Tym sposobem można nadać drzewkom bardzo interesujący kształt. Młode, 15-letnie drzewa, osiągają wysokość około 5 m, a ich roczne przyrosty wynoszą 40-50 cm.

W szkółkach można spotkać szczepioną odmianę kolumnową - 'Pyramidalis' o gałęziach podniesionych ku górze, ściśle przylegających do siebie. Odmiana ta rośnie stosunkowo wolno i nadaje się nawet do małych ogródków.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.