cebulki kwiatowe przechowywanieWarto sobie przypomnieć o roślinach ozdobnych przechowywanych w piwnicach, na klatkach schodowych, na gankach i w innych chłodnych pomieszczeniach. Trzeba koniecznie sprawdzić jak zimują mateczne pelargonie, fuksje i chryzantemy, a także datury, heliotropy, złocienie krzewiaste, które będziemy wystawiać ponownie na działkę wiosną albo też sporządzać z nich sadzonki. Warto zajrzeć także do kłączy dalii i kanny, oraz do bulw mieczyków. Pelargonie i fuksje zimują najlepiej lekko zasuszone w temp. 5-10°C. Przed mrozem zabezpieczone muszą być także kłącza dalii, kanny i bulwy mieczyków. Jeśli składujemy je w pomieszczeniu suchym, należy zasypać koniecznie wilgotnym torfem.

Najlepszym zabezpieczeniem roślin przed mrozem w gruncie jest gruba warstwa śniegu. Nawet największe spadki temperatury nie są wtedy dla nich groźne. Gorzej, gdy zima jest kapryśna i po znacznym ociepleniu przychodzą ostre mrozy, które ścinają kałuże z roztopionego śniegu. Takie lodowe skorupy tworzące się na rabatach, należy bezwzględnie rozbijać i rozkruszać, gdyż stanowią duże zagrożenie dla roślin. Zdarza się, że między roślinami na rabatach bylinowych zadomowią się myszy i nornice. Jeśli będzie ich bardzo dużo, mogą wyrządzić spore szkody. Należy wyłożyć zatrute ziarno by ograniczyć ich liczbę.

W styczniu warto przygotować sadzonki zdrewniałe krzewów ozdobnych (np. dereń, forsycja, irga, liguster, pięciornik, śnieguliczka, tamaryszek, czy wiciokrzew) do sadzonkowania wiosennego. Przygotowujemy sadzonki zdrewniałe (bezlistne pędy o długości około 25 cm). Na sadzonki nadają się głównie silne pędy jednoroczne o średnicy 0,5-1cm. Najwięcej mają ich krzewy, które wcześniej, wiosną zostały mocno przycięte. Sadzonki wysadza się do gruntu w marcu lecz ukorzeniają się najlepiej gdy są ścięte na początku zimy i przechowane w chłodnym miejscu w piasku, zabezpieczone przed wysychaniem.

W razie wystąpienia obfitych opadów śniegu należy odśnieżyć gałęzie krzewów zimozielonych. Zwłaszcza odmiany kolumnowe i stożkowe mogą nie wytrzymać zbyt dużego obciążenia i ulec złamaniu lub trwałemu odkształceniu. Nie trzeba martwić się o zimujące w ogrodzie rośliny dwuletnie, jeśli na rabatach leży śnieg. Gdy jednak zima jest bezśnieżna od czasu do czasu należy sprawdzić czy wiatr nie zwiał okrycia z zagonów.

Rośliny zimujące w skrzynkach i donicach na balkonach, tarasach należy chronić przed mroźnymi podmuchami wiatru i osłaniać np. specjalnymi matami, szczególnie tam gdzie narażone są na nadmierne przeciągi.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.