kwiaty letnieKwiaty letnie uprawiane na działkach należą do roślin jednorocznych, dwuletnich lub bylin. Zdobią rabaty od czerwca do początku jesieni. Można nimi obsadzać ścieżki, rabaty, skalniaki, tarasy, balkony, kąciki wypoczynkowe. Własnoręcznie wysiane kosztują niewiele. W czerwcu, lipcu, sierpniu kwitnie „burza" kwiatów jednorocznych, które wysiewaliśmy wczesną wiosną. Łatwe do uprawy i pielęgnacji to: aksamitki, nagietki lekarskie, groszek pachnący, rezeda wonna, smagliczka nadmorska, facelia. Wszystkie wymienione gatunki można wysiewać na działce także w czerwcu - wprost do gruntu.

Aksamitki osiągają wysokości od 20 do 90 cm, rosną w słońcu i półcieniu, nie mają wymagań, rosną prawie wszędzie. Kwitną od czerwca do października. Uwalniają glebę od nicieni.

Długo kwitną również nagietki lekarskie. Raz posiane same się wysiewają co roku. Nagietek wyrasta do wysokości od 30 do 80 cm. Lubi słońce i wapń w glebie.

Groszek pachnący wymaga podpór. Wspina się na wysokość 2 m, lubi półcień. Można nim zdobić balkony, tarasy, skrzynki okienne.

Rzadziej uprawiane są rezedy wonne. Rezeda wonna wyrasta do 20 cm. Kwiaty ma pięknie pachnące, jest niewybredna i łatwa w uprawie. Kwitnie do jesieni. Odmiany wyższe nadają się do cięcia i bukietów.

Smagliczka nadmorska nadaje się na rabatki i obwódki, można ją sadzić pod roślinami wyższymi, uzupełnia miejsca po wykopaniu tulipanów. Wysiana w czerwcu kwitnie do mrozów. Nie ma wymagań, znosi suszę.

W czerwcu na rabatę można wysiać facelię. Rośliny wyrastają do 30 cm, mają niewielkie wymagania glebowe, lubią słońce. Piękne, niebieskie, pachnące, miododajne kwiaty z czarnymi punkcikami kwitną na roślinach aż do mrozów. Można je ciąć do bukietów. Są bardzo oryginalne. Facelię stosuje się także jako nawóz zielony. Oznacza to, że warto wysiać ją szczególnie w tych miejscach, na których we wrześniu będziemy sadzić inne rośliny. Po przekwitnięciu rośliny facelii należy przekopać. Wzbogaci nam ona glebę w próchnicę.

Wysiane na rozsadniku w czerwcu takie rośliny dwuletnie jak: naparstnica, lak pospolity, dzwonek ogrodowy, malwa, będą zdobiły rabaty w lecie następnego roku. Naparstnice i dzwonki lubią wilgoć, malwy żyzną glebę, a laki zawierającą wapń.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.