Wiosenna produkcja rozsady przeważnie przysparza kłopotów. Warto więc ułatwić sobie zadanie i wybudować małą mnożarkę. Jeszcze do niedawna nasiona roślin jednorocznych wysiewano głównie w inspektach. Łączyło się to jednak z koniecznością corocznego ich montażu na 2-3 miesiące, a później demontażu. Funkcję inspektów z powodzeniem może pełnić niewielki namiot foliowy, a zbudować go potrafi niemal każdy. Jeśli ustawimy go przy ścianie budynku gospodarczego lub przy płocie, zajmie naprawdę niewiele miejsca.

Konstrukcję najlepiej wykonać z drewnianej kantówki o przekroju 14 x 18 cm i 7 x 14 cm. Belki przylegające do ściany budynku lub płotu można przymocować na stałe za pomocą śrub lub gwoździ. Boki natomiast najlepiej zrobić w kształcie trójkąta o podstawie około 170 cm i wysokości około 200 cm. Na tak przygotowanej konstrukcji trzeba zamontować półki zrobione z grubych, solidnych desek.

Teraz można już namiot obić folia ogrodniczą, ale tylko z trzech stron, pozostawiając frontową część nie osłoniętą. Z tej strony folia musi być łatwo zdejmowana, dlatego przycięty odpowiedniej wielkości kawałek trzeba zamocować na górnej belce, a drugi koniec zawinąć na drewnianej listwie.

W takim namiocie można produkować rozsadę od początku marca do połowy maja. W lecie po zdjęciu folii konstrukcję najlepiej wykorzystać do ustawienia skrzynek z kwitnącymi roślinami jednorocznymi, na przykład z kaskadami kwitnących nasturcji.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.