rosliny-nasiona-i-cebule-3Nie dopuszczając do zawiązywania się owoców roślin kwiatowych pozbawiamy się taniego źródła nasion na następne lata. Nie ma jednak czego żałować. Wartość użytkowa takiego materiału siewnego z reguły ustępuje jakością nasionom z wyspecjalizowanych firm. W ogrodach działkowych nie jesteśmy w stanie zapobiec krzyżowaniu posiadanej odmiany z innymi rosnącymi u sąsiadów. Taki mieszaniec z reguły jest gorszy od oryginału.

Zdarzyć się może, że na tysiąc siewek, kilka okaże się piękniejszych od odmiany wyjściowej. Ich wyborem i utrwaleniem tych nowych cech zajmują się zawodowi hodowcy. To nie znaczy, że amatorzy nie mogą być doskonałymi hodowcami. Ich dziełem były m. in. najpiękniejsze odmiany łubinów i mrozoodporne ostrokrzewy. Jeszcze kilka lat temu nie można było ich u nas uprawiać, bo w każdą ostrzejszą zimę wymarzały. To właśnie amatorka z Nowego Jorku, wyhodowała nasiona nowego odpornego mieszańca.

Coraz więcej odmian nasion roślin kwiatowych oznaczonych jest symbolem „F1" lub napisem „heterozyjne". Wyrosłe z nich rośliny są bujniejsze, kwitną wcześniej i obficiej. Z ich nasion nie da się już otrzymać ładnych roślin. Tym sposobem właściciele (autorzy) odmian chronią się przed nielegalnym, komercyjnym powielaniem (piractwem) ich twórczości hodowlanej.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.