8 wskazówek bezpiecznego korzystania z Internetu

Hakerzy podejmują próbę włamania się do systemów komputerowych co 39 sekund i dlatego bezpieczne przeglądanie stron internetowych jest niezbędne do uniknięcia kradzieży twoich danych osobowych i pieniędzy. Co zatem możesz zrobić, aby nie paść ofiarą ataku? Pomoże Ci w tym nasz podręczny przewodnik po bezpiecznym poruszanie się w Internecie. Oto osiem wskazówek, jak bezpiecznie przeglądać Internet.

Aktualizuj swój system operacyjny, przeglądarkę i wtyczki.

Hakerzy zawsze polują na nowe sposoby, aby dostać się do systemów komputerowych. Za każdym razem, gdy w przeglądarce, wtyczce lub systemie operacyjnym zostanie zauważona luka, zostanie wydana aktualizacja, która uniemożliwi hakerom dostanie się do systemu. Ważne jest, aby być na bieżąco z tymi zmianami i pobierać jak najszybciej wszelkie nowe aktualizacje.

Blokuj wyskakujące okienka

Podczas gdy większość wyskakujących okienek to tylko irytujące reklamy próbujące nakłonić użytkownika do kupna czegoś, niektóre z nich mogą być bardziej złośliwe.

Aby uniknąć złośliwych prób nakłonienia Cię do przypadkowego kliknięcia linku, zainstaluj blokadę wyskakujących okienek.

Używaj oprogramowania antywirusowego

Nie trzeba dodawać, że aby zapobiec atakom wirusów i złośliwego oprogramowania, w systemie powinno być zainstalowane oprogramowanie antywirusowe. Dostępnych jest wiele różnych darmowych opcji więc nie zapomnij o tym ważnym elemencie systemu.

Użyj zapory sieciowej

Jednym z najlepszych sposobów na powstrzymanie hakera przed włamaniem sie do twojego komputera jest zainstalowanie zapory sieciowej. Jeśli na twoim komputerze jest już zainstalowana zapora, upewnij się, że jest ona włączona i aktualna.

Używaj silnych haseł

Za każdym razem, gdy wchodzisz na jakąkolwiek stronę internetową za pomocą hasła, powinieneś upewnić się, że jest ono unikalne. Używanie silnych haseł oznacza, że nie będą one łatwe do odgadnięcia. Używaj kombinacji liter i cyfr oraz często zmieniaj hasła.

Użyj zakładek

Aby uniknąć pomyłki przy wpisywaniu nazwy strony internetowej, którą często odwiedzasz, powinieneś zawsze dodawać swoje strony do zakładek. Zakładka z linkiem zawsze zaprowadzi Cię na właściwą stronę za każdym razem.

Rozważ użycie przeglądarki, która umożliwia dostęp do zakładek na wszystkich urządzeniach.

Uważaj na to, skąd wchodzisz na stronę internetową

Jeśli korzystasz z urządzenia i dostępu do Internetu w miejscach publicznych, takich jak kawiarnie czy lotniska, zastanów się nad bezpieczeństwem sieci, z którą się łączysz.

Unikaj klikania linków w e-mailach

Wirusy i złośliwe oprogramowanie mogą być łatwo rozprzestrzeniane za pośrednictwem wiadomości e-mail. Wystarczy, że klikniesz podejrzany link w wiadomości e-mail, a twoje urządzenie może zostać zainfekowane. Nawet jeśli wiesz, od kogo pochodzi wiadomość e-mail, zawsze powinieneś traktować linki jako podejrzane.

Bezpieczne przeglądanie stron internetowych

Teraz, gdy znasz już kilka najlepszych wskazówek dotyczących bezpiecznego przeglądania stron internetowych, możesz uchronić się przed atakami. Pamiętaj, aby zawsze aktualizować swoją przeglądarkę, program antywirusowy i system operacyjny oraz unikać klikania linków w wiadomościach e-mail.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.