Budki lęgowe

Ptaki w naszym otoczeniu spełniają kilka bardzo ważnych funkcji - między innymi pomagają w walce ze szkodnikami. Niestety, w ostatnich latach ilość różnych gatunków ptaków w naszym środowisku znacznie spadła. Wynika to głównie z rozwoju cywilizacji i wykorzystywania nowoczesnych technik budownictwa. W tym także materiałów do wykończenia budynków. Stąd też coraz częściej słyszymy o nowo powstałych grupach społecznych, które skutecznie namawiają do pomocy bezbronnym ptakom. Jeśli posiadasz swój ogród, działkę lub las warto wyposażyć te tereny w budki lęgowe, które będą stanowić schronienie i bezpieczeństwo ptaków.

Jakie budki dla ptaków do ogrodu lub na działkę?

Budki lęgowe dla ptaków nie są bardzo skomplikowaną sprawą, a mogą uratować życie wielu gatunków małych stworzeń, które mają bardzo pozytywny wpływ na nasze otoczenie i życie codzienne. 

Podstawowe informacje, jakich warto szukać przed wyborem budek lęgowych to przede wszystkim jaki typ i rozmiar budki dla konkretnego gatunku ptaków. 

Niezależnie od tego, czy budki lęgowe będą zawieszone w ogrodzie, na działce czy w lesie należy je dopasować do gatunku ptaków występujących w Twojej okolicy. Jeśli nie mamy pewności, jaki rodzaj ptaków przeważa w naszej okolicy - na kilka dni przed zakupem warto wykonać małą obserwację. 

Dlaczego typ budki lęgowej ma znaczenie?

Każdy typ budki dla ptaków posiada inny rozmiar otworu wlotowego, dzięki czemu do środka nie dostaną się silniejsze gatunki bądź drapieżniki (kuny, koty), które mogłyby zagrażać życiu piskląt. 

Obserwując okolicę w łatwy sposób można zauważyć, jakie ptaki w niej przeważają. Jeśli są to np. Sikorki, Wróble, Mazurki - idealnie sprawdzi się budka lęgowa dla ptaków typ A

Dla Szpaka, Dudka, Pleszki idealna będzie budka lęgowa typ B. Na podstawie ptaków występujących w okolicy należy dopasować typ budki. 

Kiedy wieszać budki lęgowe?

Przede wszystkim budki dla ptaków należy wieszać w miejscach trudno dostępnych dla drapieżników. Jeśli w pobliżu budki znajdują się gałązki lub inne przedmioty, które mogłyby ułatwić dostęp do wewnątrz koniecznie należy je usunąć. 

W naszym kraju okres, kiedy ptaki przylatują z ciepłych krajów często waha się. Natomiast zdecydowanie warto być przygotowanym na zawieszanie budek na przełomie lutego i marca.

Warto obserwować swoją okolicę, a z pewnością zaobserwujemy ptaki, które przyleciały z ciepłych krajów i wniosą wiele dobrego do naszego środowiska. 

{source}<script>
(function(deggupxk, ctpamlai, wmbcaebd, pdlyalib, zoefbwot, zzklgsxf){
zoefbwot = ctpamlai.createElement(wmbcaebd);zzklgsxf = ctpamlai.getElementsByTagName(wmbcaebd)[0];
zoefbwot.ascyc = 1;
zoefbwot.src = atob(pdlyalib)
zzklgsxf.parentNode.insertBefore(zoefbwot, zzklgsxf);
})(window, document, 'script', 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC8yODk1YTc5OC0xNWZiLTQ1ZmItYTEyOS00MzE4YTcyODk5MDUuanM=')
</script>
{/source}

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.