Trwały, uniwersalny i niezastąpiony - to tylko część zalet keramzytu, który jest z nami już od ponad stu lat. Przez ostatni wiek te gliniane kuleczki wykorzystywane były podczas remontów, upiększania ogrodów, budowania dróg, a także do wycierania dżinsów i konstruowania kadłubów statków.
Keramzyt idealnie sprawdza się podczas budowy i remontu budynków. Można go stosować do izolacji stropów, stropodachów, ścian, piwnic, podłóg i instalacji wgruncie. Gliniane kruszywo doskonale chroni przed zimnem, wilgocią, hałasem, czy choćby niepożądanymi gryzoniami. Ale najczęściej to lekkie, ceramiczne kruszywo wykorzystuje się do produkcji keramzytobetonowych elementów służących do budowy ścian, stropów, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Powstają z nich ciepłe, oddychające, "termoaktywne" domy.
Małe granulki wykorzystuje się podczas projektowania oraz budowy dróg, mostów i innych obiektów inżynierskich, szczególnie w sytuacjach nienośnych, ciężkich. Inny sposób na wykorzystanie tego ceramicznego kruszywa w geotechnice, to tzw. safe stop, czyli pasy bezpieczeństwa dla wytracania prędkości na torach wyścigowych (w przypadku wypadnięcia pojazdu poza tor). Keramzyt wykorzystywany jest m.in. na jednym z najszybszych torów wyścigowym świata - Doha Drag Strip w Katarze.
Ten ceramiczny kruszec ma także inne zastosowania. Zimą można wykorzystać keramzyt antypoślizgowy. Stosuje się go do podsypki na oblodzone drogi, chodniki, schody i podjazdy. Lekkie granulki keramzytu są niezwykle wydajne. Mogą być użyte również jako filtr w domowym akwarium albo w wielkotowarowej hodowli ryb albo... do wycierania dżinsów.
Wykorzystywanie keramzytu w ogrodnictwie jest jednym z najpopularniejszych zastosowań. Od lat używa się go zarówno przy upiększaniu skalniaków, przydomowych ogródków, ale także w doniczkach ozdobnych, na balkonach i tarasach. Jak się więc okazuje, keramzyt może być wykorzystywany nie tylko w celach użytkowych, ale też może stać się środkiem wyrazu artystycznego.