Renowacja ogrodzenia

Wraz z upływem czasu każde ogrodzenie będzie wymagało odnowienia. Odnowienie może ograniczyć się tylko do umycia czy konserwacji powierzchni użytych materiałów. Czasem jednak niezbędna będzie pełna renowacja ogrodzenia.

Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem każdego domu. Przede wszystkim służy do wyznaczenia granic naszej działki, jest także barierą dla nieproszonych gości a czasem i hałasu - powino zatem być solidne i funkcjonalne. Bardzo często ogrodzie pełni też funkcję dekoracyjną. Niestety każde ogrodzenie narażone jest na nieustanne oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i po jakimś czasie może nie tylko stracić swoje walory estetyczne, ale także ulec degradacji, a nawet zniszczeniu.

Renowacja ogrodzenia drewnianego

Dość łatwo można odnowić lekko zniszczone ogrodzenie z drewna. Materiał ten ulega zniszczeniu przede wszystkim pod wpływem wilgoci oraz traci swój kolor pod wpływem działania promieniowania UV. 

Aby poprawić jego wygląd, należy usunąć za pomocą papieru ściernego resztki istniejącej farby i lakieru. Potem trzeba je dokładnie oczyścić z kurzu i odtłuścić. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię możemy nałożyć wybrany preparat.

Na drewniane ogrodzenie możemy nałożyć farbę lub lakier, z tym że, barwiące preparaty mogą zakrywać naturalny wygląd desek. Jeśli chcemy, aby był on jednak widoczny, powinniśmy użyć bejcy lub lakierobejcy, które dodatkowo będą chronić drewno i nadadzą jego naturalnym elementom koloru. Jednocześnie można użyć preparatów mających właściwości bakterio- i grzybobójcze. Dzięki zawartym składnikom zapobiegają rozwijaniu się glonów, grzybów orach chronią przed owadami. Są także odporne na promieniowanie UV.

Jeśli  na drewnianym ogrodzeniu zauważymy zielonkawy mech, to zanim zabezpieczymy płot, trzeba go usunąć. Nie zdrapujmy go szpachelką na sucho - w ten sposób rozsiejemy zarodniki, a dodatkowo jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia. W zwalczaniu mchu z pomocą przyjdą nam specjalistyczne preparaty do jego usuwania, które rozpyla się na powierzchnię płotu. Po chwili, przy pomocy szpachelki możemy oczyścić drewnianą powierzchnię. Po wyczyszczeniu należy spłukać ogrodzenie wodą - najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej.
Innym zagrożeniem dla drewnianego ogrodzenia są grzyby. Ich obecność poznamy po szary nalocie. W takim przypadku także nie brakuje preparatów, które zwalczą grzyby i będą zapobiegać ich ponownemu rozwojowi oraz zakonserwują drewno.

Regeneracja ogrodzenia metalowego

Metalowe (stalowe, żelazne lub żeliwne) ogrodzenia z czas także ulegają degeneracji - bardzo często możemy zauważyć niszczącą korozję wżerającą się w metal. Jeżeli ogrodzenie nie jest jeszcze kompletnie zniszczone, możemy spróbować je pomalować. Zanim jednak to zrobimy, musimy dokładnie oczyścić powierzchnię drucianą szczotką, papierem ściernym lub szlifierką, a następnie odtłuścić ją odpowiednim preparatem, osuszyć, odpylić i na samym końcu usunąć pył wilgotną ściereczką.

Należy pamiętać, aby metalowe elementy nie były idealnie gładkie, zmniejsza to bowiem przyczepność farby. Przed malowaniem należy je zatem delikatnie zmatowić papierem ściernym o wysokiej granulacji.

Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy elementy ochronne, czyli farby gruntowe lub podkłady antykorozyjne. Nakładamy je na powierzchni równomiernie pędzlem okrągłym lub owalnym. Przy bardzo chropowatych powierzchniach gruntowanie wykonujemy dwukrotnie, aby być pewnym dotarcia do mniej dostępnych elementów ogrodzenia.

Po tych zabiegach możemy zabrać się do malowania. Do malowania najlepiej wykorzystać pędzel o średnio sztywnym włosiu do mniejszych części konstrukcji lub watek i natrysk do większych. Aby móc cieszyć się długotrwałym efektem dekoracyjnym, należy zastosować liczbę nanoszonych warstw zalecaną przez producenta farby (zazwyczaj 2 warstwy).Aby móc cieszyć się długotrwałym efektem dekoracyjnym, należy zastosować liczbę nanoszonych warstw zalecaną przez producenta farby (zazwyczaj 2 warstwy).

W sklepach są również dostępne jednoskładnikowe dekoracyjne i antykorozyjne farby rozpuszczalnikowe, które można nakładać od razu na rdzę, bez potrzeby oczyszczenia podłoża. Tych środków nie wolno rozcieńczać wodą, po otwarciu puszki, farbę trzeba jedynie dokładnie wymieszać. Są to produkty, które mogą być stosowane zarówno jako farba nawierzchniowa, grunt jak i podkład w jednym.

Renowacja ogrodzenia kamiennego i betonowego

Ogrodzenia wykonane z betonu są bardzo trwałe i zazwyczaj nie wymagają szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Ogrodzenia zrobione z gazonów ogrodowych wystarczy co jakiś czas oczyszczać z zabrudzeń mechanicznych - najlepiej zwykłą myjką ciśnieniową.

W przypadku użycia kamienia elewacyjnego zaleca się poddanie go zabiegowi impregnacji, który odpowiednio zabezpieczy ogrodzenie przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, a także wyeksponuje jego walory estetyczne. Zanim zabierzemy się za impregnację, kamień elewacyjny trzeba dokładnie wyczyścić. Z reguły wyroby poddawane intensywnemu nasłonecznieniu czy oddziaływaniu wody należy odpowiednio częściej pielęgnować i zabezpieczać.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.