Bez niej łazienka byłaby niekompletna. Wraz z odpowiednim oświetleniem i lustrem jest bardzo ważnym akcentem we wnętrzu. Producenci wciąż oferują nam nowe rozwiązania, a rozmaitość kształtów, kolorów i materiałów może przyprawiać o zawrót głowy.

MOCOWANIE

Ze względu na sposób mocowania umywalki możemy podzielić na modele tradycyjne, blatowe oraz meblowe. Te pierwsze są mocowane do ściany i najczęściej osłaniane postumentem lub pófpostumentem. Można w nich także zamontować ozdobny syfon. Umywalki blatowe mogą być na blacie ustawione (nablatowe stawiane na blacie); wpuszczone w niego (część jest nad, a część pod blatem); mocowane od spodu w wyciętym otworze (podblatowe); zamocowane tak, że część umywalki jest w blacie, a reszta przed blatem (półblatowe). Umywalki meblowe z kolei charakteryzują się tym, że pod sprzętem przytwierdzonym do ściany stawia się lub wiesza dopasowaną szafkę lub regalik.

Z JAKIEGO MATERIAŁU

Najbardziej popularne są umywalki wykonane z ceramiki - zarówno białej, jak i kolorowej; niektóre mogą być także dodatkowo zdobione. Są trwałe i łatwo je utrzymać w czystości (coraz częściej pokrywa się je specjalną powłoką). Coraz chętniej, ze względu na oryginalny wygląd, są także wybierane umywalki szklane - wykonane ze specjalistycznego, hartowanego szkła, odpornego na zarysowania i stłuczenia. W przypadku tych umywalek jednak koniecznie trzeba pamiętać, by po każdym użyciu wycierać je do sucha, inaczej zostaną na nich brzydkie zacieki z mydła oraz kamień. W sklepach znajdziemy również modele: z kamienia (np. marmuru); z kompozytów i konglomeratów (trwałe, zdecydowanie lżejsze od kamiennych); ze stali nierdzewnej (trwałe, ale można je zarysować i trzeba je regularnie czyścić); a nawet drewniane (bardzo efektowne, ale dosyć drogie, trzeba je ostrożnie myć i konserwować).

WIELKOŚĆ

Standardowe umywalki mają wymiary w przedziale od 40 do 70 cm szerokości oraz od 40 do 55 cm odległości od przedniej krawędzi do ściany. Na rynku znajdziemy także modele o nietypowych wymiarach - zarówno bardzo małe (30 cm szerokości), jak i bardzo duże (120 cm). Do wyboru mamy również umywalki narożne (symetryczne lub asymetryczne) oraz np. z dwoma komorami. Kształt może być najróżniejszy: od prostokątnych przez okrągłe aż po modele o nieregularnym kształcie, np. kleksa.

WARTO WIEDZIEĆ

- Pamiętajmy, by wielkość umywalki dobrać do wielkości pomieszczenia. Zbyt duża w małej łazience zdecydowanie przytłoczy wnętrze.
- Umywalki nablatowe i wpuszczane w blat oraz meblowe są bardzo praktyczne, gdyż można pod nimi wygospodarować sporo miejsca np. na środki czystości lub ręczniki. W przypadku umywalek tradycyjnych niestety nie ma takiej możliwości.
- Umywalkę najczęściej montuje się na wysokości 85 cm nad podłogą. Wieszając lustro, pamiętajmy, by jego dolna krawędź nic znajdowała się za blisko krawędzi umywalki - nie będziemy wtedy po lustrze chlapać.
- Przy wyborze umywalki pamiętajmy, by zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju baterii umywalkowej jest przeznaczona. Najczęściej możemy spotkać umywalki z otworem na jednouchwytową baterię stojącą (sztorcową) wybitym na środku lub z boku. Umywalki nabiałowe (szczególnie te w kształcie półkuli lub misy z dnem o małej średnicy) często nie mają fabrycznych otworów do zamontowania baterii. Wtedy obok umywalki, w tym samym blacie, montuje się specjalną wyższą baterię (z tzw. przedłużonym korpusem).

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.