Skup brylantów

Brylanty inwestycyjne mogą być alternatywą dla zakupu innych instrumentów inwestycyjnych w formie fizycznej, choćby sztabek złota. By jednak w przyszłości odsprzedać z zyskiem posiadane kamienie szlachetne, warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na ich cenę.

4C – światowy standard, który trzeba znać

Inwestorzy, których zainteresowały brylanty inwestycyjne, powinni wiedzieć, że współcześnie ich wartość ocenia się, stosując światowy standard – 4C. Pod tym skrótem kryją się cztery czynniki wpływające na wartość kamieni szlachetnych. Są to:

  • masa (carat) – wielkość diamentów podaje się w karatach (1 karat to 0,2 g),
  • szlif (cut) – diament, który otrzymał klasyczny szlif, staje się brylantem,
  • czystość (clarity) – stosowana współcześnie skala jest dziesięciostopniowa (IF/LC, VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1,SI2, P1, P2, P3),
  • kolor (colour) – jest on określany w skali od D do M (rozszerzona skala kończy się na Z).

Brylanty inwestycyjne wystawione na sprzedaż powinny uwzględniać wszystkie te parametry. Przykładowo Artar – jeden z najbardziej renomowanych warszawskich dealerów – podaje wszystkie wyżej wymienione informacje przy każdym z oferowanych kamieni. Z aktualną ofertą firmy Artar można zapoznać się na tej stronie internetowej: https://www.artar.eu/brylanty-inwestycyjne. Firma prowadzi także skup brylantów w oparciu o wymienione czynniki.

Brylanty inwestycyjne – jak prawidłowo odczytywać oznaczenia?

Sama znajomość parametrów wpływających na ceny brylantów inwestycyjnych to za mało, by móc podjąć decyzję o zakupie wybranego kamienia szlachetnego. Wartość diamentu będzie rosła wraz:

  • ze wzrostem jego masy – zasada jest prosta: im kamień będzie cięższy, tym wyższa będzie jego cena; skup brylantów odbywa się w oparciu o cenę za karat,
  • z jego czystością – brylanty o czystości IF/LC to kamienie bez inkluzji widocznych pod lupą z 10-krotnym powiększeniem; punkty prowadzące skup brylantów najczęściej są zainteresowane brylantami jak najczystszymi,
  • z kolorem – brylanty inwestycyjne to najczęściej diamenty przezroczyste (bezbarwne), choć zyski inwestorom może przynieść również inwestycja w kamienie lekko żółtawe (M),
  • rodzajem szlifu – najcenniejsze są diamenty inwestycyjne oszlifowane w szlifie okrągłym brylantowym (57 kaset i kolet punktowy)

Inwestorzy zamierzający po raz pierwszy zakupić brylanty inwestycyjne mogą skorzystać z porady ekspertów. Jako renomowany dealer, wspomniana już firma Artar proponuje specjalistyczną pomoc każdemu, kto rozważa inwestycje w kamienie szlachetne, gdyż zatrudnia ona ekspertów szkolonych w siedzibie Najwyższej Rady Diamentów HRD w Antwerpii. W ten sposób również skup brylantów odbywa się w oparciu o wycenę ekspertów.

Zakup i skup brylantów inwestycyjnych a certyfikat

Parametry fizyczne brylantów inwestycyjnych powinny zostać określone przez ekspertów z branży. Tylko w ten sposób inwestorzy mogą być pewni, że do ich portfela inwestycyjnego trafia instrument o konkretnej wartości, który później nie zostanie odrzucony przez skup brylantów. Współcześnie parametry fizyczne kamieni szlachetnych są opisywane za pomocą certyfikatów. Warto zwrócić uwagę, kto taki certyfikat wystawił.

Aktualnie na świecie najbardziej rozpoznawalnymi laboratoriami są: Gemological Institute of America (GIA) ze Stanów Zjednoczonych, Hoge Raad voor Diamant (HRD) i International Gemological Institute (IGI) z Belgii oraz Diamant Prüflabor (DPL) z Niemiec. Kupując brylanty inwestycyjne z certyfikatem GIA czy HRD, inwestor może mieć pewność, że nie będzie miał problemu ze sprzedażą posiadanych kamieni zagranicznym kontrahentom; przyjmie je także każdy skup brylantów. Powyższe certyfikaty są honorowane na całym świecie. Wspomniana już firma Artar, w ofercie której znaleźć można diamenty inwestycyjne, proponuje klientom kamienie, których fizyczne parametry zostały potwierdzone przez renomowane laboratoria, prowadzi także skup brylantów po korzystnych dla klientów cenach.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.