roletyRolety dają nie tylko ochronę przed słońcem. Mogę też pomóc ochronić dom zimę przed dostawaniem się do niego chłodnego powietrza. Aby czerpać z nich korzyści przez cały rok, warto pomyśleć o ich montażu na wiosnę. Bez wątpienia najpopularniejszym sposobem ochrony przed słońcem są rolety wolnowiszące. O ich popularności decyduje prostota montażu, bogate wzornictwo i cena, która nie przekracza kilkudziesięciu złotych za produkt do jednego okna. Bez problemu można je dobrać do każdego wnętrza - począwszy od eleganckich salonów, aż po pokoje dziecięce, sypialnie czy pomieszczenia rzadko używane.

Rolety montuje się najczęściej do ściany nad oknem lub sufitu. Sposób ich działania polega na nawijaniu się materiału na specjalny wałek umieszczany pomiędzy dwiema prowadnicami. Do zwijania i rozwijania rolety służy mechanizm koralikowy - prosty w obsłudze i niewymagający używania siły. Montaż rolet trwa do kilkudziesięciu minut. Materiał chroniący przed słońcem może być częściowo przepuszczalny, dzięki czemu roleta, pomimo zasunięcia, wciąż będzie przepuszczała kilkadziesiąt procent promieniowania słonecznego.

Rolety mają też wady. Przede wszystkim nie są w stanie ochronić domowników przed palącym słońcem. Z racji tego, że montuje się je wewnątrz pomieszczeń, nie odbijają promieni słonecznych, które - mimo zasłonięcia rolet - i tak będę powodem upałów w bardzo słoneczne dni. Rolety nie chronią też przed wiatrem i włamaniem. Niemniej jednak warto w nie zainwestować w niektórych pomieszczeniach, choćby ze względu na ich cenę. Jednym z takich wnętrz jest np. sporadycznie używane poddasze czy pokój dziecięcy - rolety będzie można tanio i łatwo zdemontować i zmienić, gdy dziecko podrośnie.

Ciekawą odmianą klasycznej rolety jest tzw. roleta rzymska - droższa i trochę inaczej działająca - która świetnie pasuje do wnętrz stylizowanych na południowe. Obok rolet wolnowiszących wyróżniamy też rolety w kasecie, które charakteryzuje to, że aluminiowe prowadnice i kaseta są zintegrowane z oknem, a w nich poprowadzona jest roleta.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.