Basen w ogrodzie

Zalet posiadania basenu w ogrodzie jest tak wiele, że nie trzeba za bardzo nikogo do jego zakupu przekonywać. Trzeba jednak pamiętać, że jakość wody i ogólna higiena to podstawowy obowiązek, który wiąże się z posiadaniem tej ogrodowej atrakcji.

W ciepłej wodzie, zwłaszcza tej często odwiedzanej przez dzieci, dość szybko namnażają się bakterie, grzyby i wirusy. Można do tego dodać też różne zanieczyszczenia dostające się do wody z powietrza lub wniesione na ciele: kurz, pył, drobne fragmenty roślin czy włosy. Pierwszorzędnym zatem elementem dbania o czystość wody w basenie jest mechaniczne usuwanie osadów.

W małych basenach bez większego problemu zanieczyszczeń pozbędziemy się ręcznym sitkiem, łatwym sposobem będzie też po prostu wymiana wody. Baseny o większej objętości, rozkładane na całe lato, powinny być wyposażone we filtr mechaniczny. Mała, kompaktowa instalacja basenowa z pompą, która gwarantuje ciągły przepływ wody przez filtr, nie jest zbyt droga, a zdecydowanie poprawia stan czystości. Jeżeli nasz basen jest naprawdę duży i korzystają z niego regularnie małe dzieci, możemy zainwestować w porządny zestaw do filtracji wody basenowej, którego elementy jednocześnie filtrują, jak i dozują preparaty czyszczące i uzdatniające wodę.

Jednym z najbardziej popularnych preparatów, które stosuje się do chemicznej dezynfekcji wody basenowej, jest chlor. Zabija bakterie i niszczy substancje organiczne. W wielu sklepach z artykułami ogrodniczymi znajdziemy środki przeznaczone do oczyszczania wody w basenie zawierające chlor w postaci tabletek i granulatów. Ważnym jednak jest, by dokładnie stosować się do instrukcji ich użytkowania podanych na opakowaniu. Chlor ma bowiem właściwości podrażniające śluzówki, wywołuje pieczenie i po jego zastosowaniu wymaga czasu na odparowanie.

Domowym sposobem na dezynfekcję wody basenowej jest wsypanie do niej zwykłej soli kuchennej. Mimo iż, po dostaniu się do ust czy oczu może powodować lekki dyskomfort, ale nie wiele większy niż kąpiel w ciepłym morzu. Przed wejściem do basenu warto też ustawić płytką kuwetę ze słoną wodą do płukania nóg. Sól kuchenna ma działanie bakteriobójcze, hamuje rozwój mikro ustrojów, a jednocześnie ma pozytywny wpływ na skórę oraz układ oddechowy.

Aby utrzymać wodę w basenie w czystości, nie należy zapominać o przykrywaniu basenu, kiedy nie jest używany, a także w czasie brzydkiej pogody i na noc.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.