Zwalczanie chwastów

Wyrastają nieproszone na rabatach, trawnikach i ścieżkach. Przez nie kwiaty marnieją, a ogród wygląda na zaniedbany. Czas się z nimi rozprawić.

Chwasty ograniczają innym roślinom dostęp do światła, kradną im też wodę i składniki mineralne. To dlatego warzywa gorzej rosną, a kwiaty słabiej kwitną. Rozprzestrzeniają się błyskawicznie, bo są idealnie przystosowane do środowiska, w którym żyją od lat. By się ich pozbyć, trzeba zacząć walkę jak najwcześniej. Pierwsze odchwaszczanie najlepiej przeprowadzić przed wysianiem lub
posadzeniem roślin ogrodowych. Przekopujemy wtedy ziemię i wybieramy wszystkie fragmenty roślin, bo mogą one dać początek nowym chwastom. Później wyrywamy chwasty przez cały sezon. Najlepiej robić to, gdy mają nie więcej niż kilka centymetrów, a już na pewno zanim zaczną kwitnąć. Usuwamy je z korzeniami, pomagając sobie pazurkami ogrodowymi lub nożem. Najłatwiej robić to, gdy ziemia jest wilgotna.

3 sposoby walki z wrogiem

Ściółkowanie gleby

Skutecznym sposobem na pozbycie się chwastów jest przykrycie ziemi pomiędzy roślinami ogrodowymi warstwą kory, słomy albo pociętej trzciny. W ten sposób odcinamy nieproszonym gościom dostęp do światła. W efekcie słabną i giną. Warstwa ściółki nie powinna być jednak zbyt gruba, pamiętajmy też, by systematycznie ją uzupełniać. Najlepiej rozłożyć ją wiosną, zanim chwasty na dobre zaczną się pojawiać, albo zaraz po ich usunięciu.

Skuteczny oprysk

Wyjątkowo uciążliwe chwasty rosnące między kępami kwiatów, a także pod żywopłotami i krzewami można szybko usunąć za pomocą środków chemicznych. Składniki takich preparatów są pochłaniane przez liście i przemieszczają się w roślinie aż do korzeni. Niszczą je i powodują, że chwast umiera. Dlatego z opryskiem trzeba poczekać, aż rośliny będą miały przynajmniej trzy liście. Pamiętajmy też, że takie preparaty mogą zniszczyć kwiaty lub krzewy znajdujące się obok. Zabieg trzeba więc przeprowadzać w bezwietrzny dzień, osłaniając sąsiadujące rośliny ozdobne ekranem z folii.

Czyste ścieżki

Bardzo trudne do zwalczenia są chwasty pojawiające się na ogrodowych ścieżkach, podjazdach, kostce brukowej czy wzdłuż ogrodzenia. Psują wygląd podwórka, bo widać je jak na dłoni, a poza tym ciężko wyrwać je w całości. Warto wtedy użyć specjalnego preparatu, który niszczy z korzeniami większość gatunków chwastów i hamuje wyrastanie nowych.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.