Chrapanie

Chrapanie jest uciążliwe dla domowników, i co najważniejsze, zagraża zdrowiu chrapiącego. Nie warto lekceważyć tego problemu, zwłaszcza że są skuteczne metody, by uwolnić się od chrapania.

Podczas snu rozluźniają się wszystkie mięśnie, także język, podniebienie miękkie i kończący je języczek. U niektórych osób powoduje to zwężenie gardła, co utrudnia dostęp tlenu do płuc. Śpiący próbuje silniej wdychać powietrze - zaczyna ono wirować, wprowadzając w drgania podniebienie miękkie i języczek. Stąd ten charakterystyczny dźwięk. Chociaż chrapiącemu zwykle nie przeszkadza to we śnie, ale znacznie obniża jego jakość, zwłaszcza gdy towarzyszą mu okresy bezdechu. Pojawia się on wtedy, gdy opadające zwiotczałe mięśnie gardła i podniebienia całkowicie tamują w czasie wdechu dostęp powietrza. Spowodowane tym niedotlenienie może mieć groźne konsekwencje - zaburza pamięć i koncentrację, prowadzi do przerostu prawej komory serca, osłabia potencję.

snoran 728x90 4

Jak poradzić sobie z chrapaniem?

Przy oczywistych powodach chrapania, np. skrzywieniu przegrody nosowej, przeroście trzeciego migdałka czy polipach, nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej. Gdy przyczyną jest otyłość, trzeba unormować masę ciała. Metodami wspomagającymi leczenie może być też żucie gumy, które wzmacnia mięśnie podniebienia; picie ziół poprawiających kondycję układu oddechowego (lobelia, mięta, oregano, miodunka), czy stosowanie spreju przeciw chrapaniu. Gdy to nie pomaga, warto używać aparatu nazębnego - protezy dentystycznej zakładanej na noc. Dzięki niej żuchwa wysuwa się do przodu, a języczek oddala od gardła i nie utrudnia przepływu powietrza.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.