Jet lag - jak zapobiegać jego skutkom

Podróżowanie stało się na tyle łatwe, że w przeciągu kilku godzin możemy znaleźć się w zupełnie innym miejscu i innej strefie czasowej. Niestety, dobrodziejstwom szybkiego transportu towarzyszy zjawisko jet lag'u. Zobacz jak sobie z nim poradzić.

Na wakacje lub dłuższy urlop za granicę podróżujemy samolotem. Rozwój tanich linii lotniczych poruszył rynek i pozwolił wielu osobom na stosunkowo tanie podróżowanie. Lot samolotem może być przyjemny, ale jeśli zmieniamy drastycznie strefę czasową początkowy pobyt może być udręką. To właśnie zmiana strefy czasowej jest tak męcząca, że wielu ludzi obawia się nieprzyjemnych dla siebie skutków.

Jet lag to zjawisko dotykające osób, które cierpią na zespół objawów towarzyszących zmianie strefy czasowej. Im ta zmiana jest większa, tym większy dyskomfort możemy odczuwać. Ma to związek z naszymi procesami, jakie zachodzą podczas całodobowego rytmu. Jeżeli ten proces zostanie zakłócony, wówczas doświadczamy tak zwanego jet lag. Zespół ten może objawiać się bólem głowy, kłopotami z zasypianiem, rozdrażnieniem.

Aby zapobiec skutkom zmiany strefy czasowej, należy przed planowanym lotem unikać alkoholu. Przed oraz w trakcie podróży, spożycie lekkostrawnego posiłku zapewni nam dobre samopoczucie. W trakcie samego lotu, należy rozprostować nogi i przejść się, np. do toalety. Niekorzystne jest specjalne męczenie organizmu, w celu późniejszego odsypiania. Zdrowy sen jest zawsze lepszy niż wycieńczenie spowodowane bezsennością. Taka metoda może wręcz pogłębić jet lag i dodatkowo rozdrażnić. Dla relaksu i odświeżenia można spryskać twarz wodą w sprayu oraz zadbać (w miarę możliwości) o wygodną pozycję ciała.

Zmiana strefy czasowej jest stresem, który w połączeniu z chorobami układu krążenia bywa niebezpieczny. Zanim wyruszymy w naszą pierwszą podróż do Ameryki, zbadajmy się, a w razie konieczności nie zapomnijmy zażyć leków, które ułatwią podróżowanie i zmniejszą dolegliwości związane ze zmianą czasu.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.