Ogrzewanie ukryte w podłodze

Istnieje wiele, mocno zróżnicowanych systemów grzewczych, na które decydują się osoby, budujące lub remontujące domy. Ciekawą opcją bywa ogrzewanie powierzchniowe, a zwłaszcza różne warianty podłogowe lub kanałowe. Czy warto postawić na tego typu produkty? Czy to się naprawdę sprawdza i przynosi optymalny komfort cieplny? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury.

Ogrzewanie kanałowe – ciepło wydmuchiwane z podłogi

Mianem ogrzewania kanałowego określamy rodzaj ogrzewania, w którym grzejnik zamiast na ścianie, umieszcza się w zagłębieniu podłogi.

Ciepło w tym przypadku rozchodzi się po domu poprzez system kanałów, zlokalizowanych również pod powierzchnią podłogi, z kratkami, które pozwalają na wydostanie się ogrzanego powietrza do wnętrza domowych pomieszczeń.

System ogrzewania kanałowego jest niezmiernie prosty i składa się z kanału, wanny grzejnikowej oraz kratek, montowanych w powierzchni podłogi.

Gdzie zamontować ogrzewanie kanałowe?

Gdzie najlepiej wykorzystać ten rodzaj ogrzewania? Idealnie sprawdza się w nowoczesnym budownictwie prywatnym, biurowym lub o charakterze publicznym. Bywa także wykorzystywany do ogrzewania przestrzeni w starych, zabytkowych zabudowaniach, które poddano gruntownemu remontowi, pozwalającemu na ukrycie całej instalacji w podłodze.

Ze względu na konieczność sporej ingerencji w strukturę stropu lub podłogi, ogrzewanie kanałowe raczej nie może być zastosowane w blokach już istniejących, poddawanych tylko modernizacji.

Co zyskujemy dzięki ogrzewaniu kanałowemu?

Ogrzewanie kanałowe pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła we wszystkich częściach pomieszczenia, a niekiedy nawet całego domu.

Ponieważ kratki od ogrzewania kanałowego najczęściej znajdują się w pobliżu okien, wydmuchiwane przez nie ciepłe powietrze stanowi naturalną barierę dla zimna, przenikającego do domu lub mieszkania przez szyby.

Należy pamiętać, że rozwiązanie tego typu wyróżnia się stosunkowo niskimi kosztami, które są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku wodnej instalacji podłogowej.Ogrzewanie kanałowe jest niezmiernie praktyczne dla późniejszej aranżacji pomieszczenia. Umożliwia ono montaż dowolnej nawierzchni podłogowej, a także nie zajmuje cennego miejsca, co bywa szczególnie cenne w niewielkich domach lub mieszkaniach. Pozwala również na optymalne rozstawienie wszystkich elementów wyposażenia, bez konieczności uwzględniania miejsca na grzejnik w każdym pomieszczeniu.

Ogrzewanie ukryte w podłodze – systemy podłogowe i kanałowe

Ogrzewanie podłogowe – czy to się opłaca?

Innym rozwiązaniem, w którym instalacja grzewcza chowa się pod podłogą, są systemy ogrzewania podłogowego. Na rynku występują dwa, podstawowe rodzaje: ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne. Czym się różnią?

W pierwszym z nich ciepło jest rozprowadzane przez system rurek, ułożonych pod podłogą. Krąży w nich ciepła woda, dostarczana tam dzięki pompie ciepła.

W drugim rozwiązaniu ciepło daje mata lub folia elektryczna, rozkładana pod powierzchnią podłogi. Jest to wariant prostszy, szybszy i tańszy w montażu niż model wodny. Do jej używania wystarczy bowiem podpięcie maty do domowej sieci energetycznej. Niestety z tym pierwszym systemem wariant elektryczny przegrywa w kwestii kosztów późniejszej eksploatacji.

Co otrzymujemy, gdy zdecydujemy się na instalację podłogową?

Ogrzewanie podłogowe, zarówno wodne, jak i elektryczne, jest niezmiernie wygodne i daje wrażenie, przyjemnej, ciepłej podłogi, co szczególnie przydaje się w łazienkach.

Podobnie jak rozwiązanie kanałowe niemal wszystkie elementy instalacji (poza pompą ciepła) ukrywają się pod powierzchnią podłogi, co daje duże możliwości aranżacyjne.

W przypadku rozwiązań podłogowych trzeba jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego wykończenia na podłogę, które gwarantuje sprawne przewodzenie temperatury. Najlepiej sprawdza się ceramika lub kamień. Można również wykorzystać niektóre gatunki drewna. Zdecydowanie trzeba jednak unikać rozkładania na podłogach dywanów lub dużej ilości mebli, utrudniających unoszenie się ciepła. Odpowiednie systemy ogrzewania podłogowego oferuje sklep Econovli.pl.

Które ogrzewanie lepiej wybrać?

Wybór odpowiedniego typu ogrzewania zależy od bardzo wielu czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście typ przestrzeni, którą dysponujemy. W zabytkowych wnętrzach najłatwiejsze do montażu będzie ogrzewanie podłogowe elektryczne. W nowym budownictwie, w którym na podłogach chcemy położyć słabo przewodzące ciepło wykładziny, lepiej wybrać model z kanałami.

Przed podjęciem decyzji warto również zastanowić się nad własnymi preferencjami oraz dostępnym budżetem. Instalacja wodna jest niezmiernie korzystna i wygodna, jej zakup i montaż generują jednak najwyższe koszty.

Oba systemy – podłogowy i kanałowy – mają swoje zalety i wady. Dlatego spora grupa ekspertów z branży rekomenduje połączenie obu rozwiązań. Ogrzewanie kanałowe warto wówczas zastosować w pomieszczeniach z dużą ilością przeszkleń, a wnętrza, w których często dochodzi do rozchlapywania wody (np. łazienkę) lepiej dogrzać instalacją podłogową

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.