Każdy z nas marzy o własnym, niezależnym lokum. Coraz częściej decydujemy się nawet na zaciągnięcie długoletnich kredytów i zobowiązań, w celu wyprowadzki z gniazda rodzinnego. Zanim to nastąpi, musimy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: gdzie chcemy mieszkać? Możliwości w zasadzie są dwie: dom, lub mieszkanie. Wybór jednego z nich zależy od naszych finanasów i przyzwyczajeń oraz nawyków życiowych.
Wydaje się, że dom to na pewno dużo większa inwestycja – zarówno finansowa, jak i logistyczna. Cała budowa trwa co najmniej rok, jeśli nie kilka lat, do tego pochłania kilkaset tysięcy złotych. Nie można również zapomnieć o kosztach zakupu działki, które również mogą być zróżnicowane. Mieszkanie pod względem finansowym, wydaje się być ekonomiczniejszym rozwiązaniem, ale nie zawsze. Wszystko dotyczy lokalizacji – budynki położone w centrach dużych miast, na prestiżowych osiedlach, swoją ceną mogą przebić wartość domu wraz z działką.
Niewątpliwą zaletą mieszkania w centrum miasta, jest bliskość wszelkich budynków użyteczności publicznej – szkoły, przedszkola, szpitale. Domy bardzo często budujemy na wsi, lub obrzeżach miast, gdzie do centrum miasta mamy co najmniej kilkanaście minut drogi samochodem, choć przy rosnącym ruchu w miastach czasem szybciej dojedziemy do centrum spoza miasta niż mieszkając w jego obrzeżach. Z drugiej strony dom na wsi to cisza, spokój, brak hałasu zza okna i zapachy natury. Dom to także podwórko i taras, na których możemy urządzić wesołe spotkania z przyjaciółmi. W zdecydowanej większości przypadków domy mają dużo większy metraż i pozwalają na stworzenie kilku dodatkowych pomieszczeń, na które w mieszkaniu po prostu nie ma miejsca.
Trudno jednoznacznie wybrać, co będzie lepszą inwestycją, dom czy mieszkanie. Musimy sami przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finasowe aby jednoznacznie odpowiedzieć sobie na to pytanie i dobrze wybrać.
Projekty domów parterowych
Warto podczas podejmowania decyzji sprawdzić ceny projektów domów jednorodzinnych, na stronie slonecznedomy.pl posiadamy przy każdym projekcie dodatkowe informacje tj. koszt budowy. Wyszczególnione są aspekty dotyczące ogrzewania, energooszczędności. Po wyborze projektu często możemy również nanieść zmiany - np. w układzie pomieszczeń - to ogromna zaleta.
Warto dobrze przemyśleć czy wybrać budowę domu, czy gotowe mieszkanie w bloku. Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto założyć, że czas eksploatacji nieruchomości będzie liczony w latach - jak na przestrzeni czasu będą się zmieniały koszty stałe (czynsz, woda, gaz) i jak wpłyną na nasz budżet w poszczególnych typach nieruchomości. Nie mniej jednak warto odwiedzić stronę biura projektowego, aby zapoznać się z przybliżonymi kosztami inwestycji.