Mieszkanie czy dom - co wybrać?

Mieszkanie czy dom - co wybrać

Każdy z nas marzy o własnym, niezależnym lokum. Coraz częściej decydujemy się nawet na zaciągnięcie długoletnich kredytów i zobowiązań, w celu wyprowadzki z gniazda rodzinnego. Zanim to nastąpi, musimy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: gdzie chcemy mieszkać? Możliwości w zasadzie są dwie: dom, lub mieszkanie. Wybór jednego z nich zależy od naszych finanasów i przyzwyczajeń oraz nawyków życiowych.

Wydaje się, że dom to na pewno dużo większa inwestycja – zarówno finansowa, jak i logistyczna. Cała budowa trwa co najmniej rok, jeśli nie kilka lat, do tego pochłania kilkaset tysięcy złotych. Nie można również zapomnieć o kosztach zakupu działki, które również mogą być zróżnicowane. Mieszkanie pod względem finansowym, wydaje się być ekonomiczniejszym rozwiązaniem, ale nie zawsze. Wszystko dotyczy lokalizacji – budynki położone w centrach dużych miast, na prestiżowych osiedlach, swoją ceną mogą przebić wartość domu wraz z działką.

Niewątpliwą zaletą mieszkania w centrum miasta, jest bliskość wszelkich budynków użyteczności publicznej – szkoły, przedszkola, szpitale. Domy bardzo często budujemy na wsi, lub obrzeżach miast, gdzie do centrum miasta mamy co najmniej kilkanaście minut drogi samochodem, choć przy rosnącym ruchu w miastach czasem szybciej dojedziemy do centrum spoza miasta niż mieszkając w jego obrzeżach. Z drugiej strony dom na wsi to cisza, spokój, brak hałasu zza okna i zapachy natury. Dom to także podwórko i taras, na których możemy urządzić wesołe spotkania z przyjaciółmi. W zdecydowanej większości przypadków domy mają dużo większy metraż i pozwalają na stworzenie kilku dodatkowych pomieszczeń, na które w mieszkaniu po prostu nie ma miejsca.

Trudno jednoznacznie wybrać, co będzie lepszą inwestycją, dom czy mieszkanie. Musimy sami przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finasowe aby jednoznacznie odpowiedzieć sobie na to pytanie i dobrze wybrać.