fakty i mity o kolektorachCo czwarta osoba deklarująca chęć zainstalowania kolektorów słonecznych przyznaje, że nie posiada wystarczającej wiedzy na ich temat. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad instalacją solarów, ale nie wiesz, czy to rozwiązanie będzie opłacalne, dowiedz się, jakie sąkorzyści wynikające z ich wykorzystania. Jak wynika z badań, co dziesiąta osoba obawia się, ze montaż kolektorów słonecznych oznacza dużą ingerencję w architekturę domu. Jak skomplikowane jest to przedsięwzięcie zależy w dużej mierze od wybranego miejsca montażu.

Najczęściej jest to instalacja pod kątem zapewniającym największy pobór ciepła słonecznego na południowej stronie dachu budynku. Jednak możliwe jest również montowanie na ścianach budynków , a także na gruncie - wówczas kolektory nie powinny bezpośrednio stykać się z podłożem. Z reguły podstawowy zestaw montażowy ze stelażem dołączany jest do kolektorów i w przypadku istniejącego już domu jego zainstalowanie oznacza wywiercenie kilku otworów na dachu, które nie powodują jednak uszkodzeń dachówki. Co ważne, nie są potrzebne żadne specjalne pozwolenia, aby zamontować kolektory.

Bariery architektoniczne oraz administracyjno-prawne, o których często myślimy przed podjęciem decyzji o zakupie kolektorów w rzeczywistości nie stanowią dużego problemu. Nie trzeba starać się o pozwolenia na instalację kolektorów, nic ma żadnych dodatkowych formalności z tymi związanych. Oczywiście wymaga to ingerencji w architekturę istniejącego budynku lub wykonania fundamentu naziemnego, jednak nie są to działania na tyle skomplikowane, by znacznie wpłynęły na pogorszenie wyglądu naszego domu lub ogrodu.

Kolektory skuteczne nie tylko latem

Kolektory słoneczne najefektywniej działają latem, kiedy mamy najwięcej słonecznych dni. Wówczas mogą one zapewnić zapotrzebowanie na ciepłą wodę nawet w stu procentach. Ponieważ o ich skuteczności decyduje natężenie promieniowania słonecznego, a w minimalnym stopniu temperatura powietrza, nawet w czasie mroźnej, ale słonecznej zimy z powodzeniem możemy za ich pomocą wspomagać ogrzewanie ciepłej wody w naszym domu.

Prawidłowo dobrany zestaw solarny pozwala przez większą część roku zapewnić odpowiednią dla potrzeb całej rodziny ilości ciepłej wody. Oszczędności wynikające z zainstalowania kolektorów mogą przyczynić się do zmniejszenia zuzycia tradycyjnych źródeł energii nawet do 70 procent. Co istotne, zestaw solarny najlepiej instalować w połączeniu z innym, tradycyjnym nośnikiem energii, np. gazem płynnym, który zapewni nam ciepłą wodę w mniej słoneczne dni.

Efektywność solarów zależy m.m. od ich powierzchni oraz wielkości zasobnika na ciepłą wodę. Dla czteroosobowej rodziny, zamieszkującej 160-metrowy dom, przeciętna czynna powierzchnia kolektorów wynosi około 5,5 m2. Pozwala to w okresie letnim, wiosennym, a także częściowo jesiennym zapewnić 80-90 procent zapotrzebowania na wodę. Prawidłowo działające kolektory pozwalają dziennie ogrzać nawet 200 litrów wody do temperatury około 60°C. Co ważne, aby kolektory służyły nam sprawnie przez długie lata konieczna jest ich odpowiednia konserwacja i regularna - co dwa lata -wymiana płynu solarnego tzw. glikolu.

W jakiej strefie klimatycznej jesteś?

W Polsce istnieje podział na strefy klimatyczne i w zależności od zamieszkiwanego regionu użytkowanie kolektorów może być bardziej lub mniej efektywne. Największe korzyści z instalacji zestawu solarnego będą mieli mieszkańcy wschodniej, centralnej oraz południowej Polski, gdzie średnie roczne nasłonecznienie jest większe niż w pozostałych częściach kraju. Zastanawiając się nad zakupem kolektorów słonecznych należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które przyczyniają się do ich efektywnego działania.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.