Jeżeli śnieg już stopniał, a ziemia rozmarzła, powinniśmy jak najszybciej przygotować zagony pod wysiew warzyw o małych wymaganiach termicznych. Glebę, która nie była jesienią głęboko spulchniona, lub która mocno osiadła w okresie zimy, należy przekopać, stosując wcześniej nawożenie mineralne, a dla gatunków bardziej wymagających, także nawożenie organiczne kompostem. Do warzyw, które możemy siać wprost do gruntu już w drugiej połowie marca, zaliczamy marchew, pietruszkę naciową i korzeniową, pasternak, cebulę, groch, rzodkiewkę i sałatę. W celu przyspieszenia wschodów marchwi i pietruszki nasiona można podkiełkować w ciepłej wodzie. Aby ułatwić niszczenie skorupy glebowej i odchwaszczanie w okresie wschodów, do wysiewanych nasion tych gatunków można dodać 5-10% nasion roślin szybko kiełkujących i wyznaczających rzędy np. sałaty lub rzodkiewki.
O ile pogoda na to pozwoli pod koniec marca możemy też sadzić cebulę z dymki i czosnek.
Wzrost i plonowanie warzyw na zbiór wczesny można przyspieszyć o kilka do kilkunastu dni poprzez przykrycie zagonów folią perforowaną, agrowłókniną lub niskim tunelem foliowym.
Także warzywa wieloletnie: szczaw, szczypiorek, siedmiolatka, rabarbar, wymagają jak najwcześniejszego wykonania wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych. Glebę między rządkami należy lekko spulchnić i wygrabić. Następnie powinniśmy zastosować nawożenie saletrą amonową w ilości około 1 dag/m2 lub Azofoskę w ilości 2-3 dag/m2. Można też zastosować nawożenie kompostem w ilości około 6 kg/m2.
Marzec to także okres wielu prac w uprawie warzyw pod osłonami. W nieogrzewanych szklarniach, tunelach i inspektach w drugiej połowie marca sadzi się rozsadę sałaty i sieje się rzodkiewkę na zbiór w końcu kwietnia i na początku maja.
Pierwsza połowa marca to okres wysiewu nasion pomidorów i papryki na rozsadę przeznaczoną do uprawy w szklarniach i tunelach nieogrzewanych, natomiast w drugiej połowie marca wysiewa się pomidory i paprykę na rozsadę do uprawy w gruncie. Zaprawione nasiona w ilości około 3 g wysiewa się do skrzynki wysiewnej, wypełnionej substratem torfowym. Temperatura od wysiewu do wschodów powinna wynosić 20-25°C. Po wschodach należy ją obniżyć do 15-18°C w dzień i 12-14°C w nocy oraz starać się zapewnić roślinom jak najwięcej światła.
Gdy siewki pomidorów, papryki rozłożą liścienie, należy je przepikować pojedynczo do doniczek o średnicy 7-8 cm lub do skrzyneczki w rozstawie 7x7 cm. Do dalszej uprawy wybiera się siewki z prawidłowo uformowanymi liścieniami.
Przed wysadzeniem rozsad na miejsce stałe należy pamiętać o zahartowaniu roślin poprzez coraz dłuższe wietrzenie inspektów, tuneli, szklarni lub wynoszenie na dwór w zaciszne, słoneczne miejsce rozsady przygotowanej w domu.