Uprawiając warzywnik, styczeń możemy poświęcić na odpoczynek od prac na działce, który możemy poświęcić pogłębianiu literatury fachowej. Mamy teraz sporo czasu, aby dokładnie przemyśleć naszą działalność w nadchodzącym sezonie. Przede wszystkim należy sporządzić plan zagospodarowania warzywnika. Należy odpowiedzieć sobie na pytania: jakie gatunki chcemy uprawiać, w jakich terminach (dobór odpowiedniej odmiany), w jakich ilościach i w jakim celu (spożycie na świeżo, przetwórstwo czy przechowywanie)? Powinniśmy się kierować zasadą maksymalnego wykorzystania powierzchni przeznaczonej pod uprawę.
Planujemy zatem uprawę przedplonów, plonów głównych i poplonów. Przeglądamy pozostałe po poprzednim sezonie nasiona i jeżeli mamy wątpliwości co do ich wartości użytkowej, należy przeprowadzić ocenę zdolności kiełkowania. Odliczoną ilość nasion wykładamy na wilgotną bibułę lub ligninę umieszczoną na talerzu lub innym płaskim naczyniu. Należy pamiętać, aby bibuła cały czas była wilgotna, a temperatura otoczenia wynosiła około 20°C. Po upływie 7-21 dni (w zależności od gatunku) liczymy skiełkowane nasiona. Zdolność kiełkowania dla większości warzyw powinna wahać się w granicach 80-90% i jeżeli wynosi mniej niż 50% oznacza to, że nasiona nie nadają się do wysiewu.
Najlepiej jednak jest uzupełniać corocznie stan nasion, kupując je w renomowanych punktach sprzedaży, gdzie dodatkowo możemy uzyskać fachowe porady.
W domu możemy pędzić pietruszkę, seler, cebulę, szczypiorek i cykorię sałatową oraz uzyskiwać kiełki rzeżuchy i modnych ostatnio brokułów, które zawierają o wiele więcej korzystnych dla naszego zdrowia fitosubstancji niż róże brokułów. Do tego celu nie wolno oczywiście używać nasion zaprawionych pestycydami.
Podczas łagodnej pogody sprawdzamy stan przechowywanych warzyw w kopcach, inspektach, ziemiankach lub piwnicach. Jeżeli prognozy pogody przewidują duży spadek temperatury, kopce należy nakryć dodatkową warstwą izolacyjną (słoma, łęty).
Dla bardzo niecierpliwych i dysponujących odpowiednimi warunkami (dobrze oświetlone pomieszczenia, w których można utrzymać temperaturę na poziomie 15-20°C) koniec stycznia to czas siewu sałaty, kapusty wczesnej i brokułów do uprawy w nieogrzewanych tunelach foliowych.