zrazy-do-szczepieniaZrazy do szczepienia są to pędy jednoroczne (tegoroczne). Pędy te powinny mieć minimalną długość 30 cm, grubość 5-8 mm i posiadać 10 oczek (pąków). Ścina się je w końcu listopada lub na początku grudnia, a niekiedy w pierwszej połowie stycznia, zawsze przed nadejściem silnych mrozów. Najwcześniej zbiera się zrazy czereśni, jako najbardziej wrażliwe na uszkodzenia mrozowe, później kolejno: gruszy, śliwy i wiśni, a na końcu najwytrzymalsze - jabłoni.

Zrazy ścina się ostrym sekatorem lub nożem zostawiając na drzewach krótkie 3-5-oczkowe czopki w celu otrzymania przyrostów w następnym roku. Ścięte zrazy wiąże się w pęczki. Do każdego pęczka przywiązuje się etykietę, na której wpisuje się ołówkiem zwykłym z jednej strony nazwę odmiany, termin cięcia i liczbę zrazów w pęczku, a z drugiej - nazwę sadu lub działki skąd materiał pochodzi. Zrazy powinny być cięte z drzew wolnych od wirusów.

Pęczki dołuje się w piasku w dołowniku przy altance lub w piwnicy, albo umieszcza się w chłodni w temperaturze w pobliżu 0°C. Piasek, w którym umieszcza się zrazy, powinien być wilgotny, ale nie mokry. Przysypując pęczki piaskiem do 1/3 ich wysokości nie należy zakrywać etykiet. Muszą one wystawać nad powierzchnię, co pozwoli odczytać odmianę bez potrzeby ich wyciągania. Najlepiej przechowują się zrazy w chłodni, gdzie można utrzymywać odpowiednią temperaturę aż do późnych szczepień wykonywanych niekiedy jeszcze w maju.

W piwnicy, w której przechowujemy zrazy temperatura nie powinna przekraczać +4°C, ani też opadać poniżej 1 -2°C. Jeżeli powietrze w piwnicy jest zbyt suche i piasek zanadto wysycha, należy go skrapiać od czasu do czasu wodą. W piwnicy nie może być zbyt wilgotne powietrze, bo sprzyja nabrzmiewaniu pączków. Przechowywane zrazy powinny być dość suche, lecz kora na pędach nie może się marszczyć.

Z nadejściem wiosny trzeba się starać, aby nie wpuszczać do piwnicy ciepłego powietrza z zewnątrz, lecz utrzymywać niską temperaturę możliwie jak najdłużej - do zakończenia szczepień. Piwnicę należy wietrzyć tylko wtedy, gdy powietrze jest zbyt wilgotne i zrazy zaczynają pleśnieć.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.