jak nawozic poziomkiPoziomki można sadzić od trzeciej dekady kwietnia aż do września. Jeśli wsadzimy je wiosną, wówczas jeszcze w tym samym roku zbierzemy pierwsze owoce, W miejscu, gdzie zamierzamy uprawiać poziomki, dobrze jest zastosować obornik w dawce 4-5 kg na m2. Jako przedplon można użyć następujące nawozy zielone: rzepak, gorczycę, grykę lub rośliny uprawne: groch, seler, marchew, fasolę, cebulę. Bezpośrednio przed sadzeniem można zasilić glebę dobrze przerobionym kompostem w dawce 3-5 kg na m2.

Jeśli decydujemy się na użycie nawozów mineralnych, stosujemy fosfor w dawce 8-10 g na m2 (około 17-22 g superfosfatu potrójnego) i potas w dawce 10-12g na m2 (20-24 g siarczanu potasu) przed posadzeniem poziomek. Nie powinniśmy stosować nawozów potasowych, a tym bardziej fosforowych w czasie uprawy poziomek. Nawożenie azotem w dawce 4-8 g na m2 (12-24 g saletry amonowej, lub 9-18 g mocznika) stosujemy w pierwszym roku uprawy w dwóch porcjach. Połowę wysiewamy tuż po ruszeniu wegetacji, a drugą miesiąc później. Na plantacji dwuletniej azot w dawce 3-5 g na m2 (9-15 g saletry amonowej) nawozimy po zbiorze owoców.

Jeśli chcemy uprawiać poziomki ekologiczne, to rezygnujemy ze stosowania nawozów mineralnych na rzecz obornika, kompostu, biohumusu i nawozów zielonych, które stosujemy przed założeniem plantacji.

Aby nie dopuścić do wzrostu chwastów i zbytniego przesuszenia gleby, poziomki można sadzić na agrotkaninie. Kupimy ją w sklepach ogrodniczych, które oferują różne szerokości.

Godnymi polecenia, wyjątkowo dobrymi odmianami w uprawie są przede wszystkim: 'Baron Solemacher', 'Rugia', 'Regina', 'Sweetheart' oraz 'Alexandria'.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.