Posadzona ne rabatki, klomby i do pojemników rośliny jednoroczne takie jak żeniszki, petunie, lobelie, aksamitki i inne kwitnące do jesieni, aby wyglądały dorodnie i miały okazałe kwiaty należy regularnie podlewać i przynajmniej raz w miesiącu zasilać nawozem wieloskładnikowym. W ciepłe dni woda szybko wyparowuje z podłoża, można temu zapobiec dokładnie ściółkując ziemię np. korą. Od początku miesiąca można wysiewać na rozsadniku nasiona niezapominajek, stokrotek, bratków i goździków brodatych. Po 2-3 tygodniach pikujemy siewki (gdy mają po 2-3 liście). Bratki, stokrotki oraz niezapominajki sadzimy w rozstawie 3x4 cm, a malwy 20x30 cm.

Jest to dobry termin do rozmnażania niektórych bylin, np. rogownic, żagwinów, zawciągu nadmorskiego, czyśćca, pierwiosnków, barwinka i płomyka szydlastego. Irysy bródkowe rozmnażamy dwa lub trzy tygodnie po kwitnieniu. Po wykopaniu i podzieleniu zarówno korzenie jak i część nadziemną skracamy co najmniej o połowę i sadzimy ponownie na rabaty. Czyścimy cebule tulipanów i przechowujemy w przewiewnym miejscu, w temperaturze 20-25°C. Wszystkie egzemplarze chore usuwamy. Sadzimy również bulwy zimowitów, zagłębiając je w ziemi na 15-20 cm. Należy przerwać siewki roślin wysianych wcześniej do gruntu, np. łubin powinien rosnąć w rozstawie 40x60 cm, a orliki 30x40 cm.

Nadal można sadzić krzewy, lecz tylko te które są produkowane w pojemnikach. W połowie miesiąca przestajemy nawozić rośliny, by ich pędy zdrewniały przed jesienią. Wciąż można rozmnażać niektóre krzewy z sadzonek pędowych np. pięciorniki, forsycje, tawuły.

Raz w tygodniu należy sprawdzić, czy na roślinach nie pojawiły się szkodniki. Dla żywotników szczególnie groźne są przędziorki, a dla modrzewi ochojniki, które tworzą wełnisty puch na igłach. Na przędziorki można zastosować preparat Mitac, Neoron lub Karate, a na ochojniki Fastac. Róże porażone mączniakiem prawdziwym lub czarną plamistością liści można opryskiwać takimi preparatami jak: Bayleton, Baycor lub Sportak. Formowane żywopłoty strzyżemy co najmniej raz na miesiąc. Najlepiej robić to w pochmurne dni, aby słońce nie poparzyło świeżo odsłoniętych liści.

Rosnące już w skrzynkach trzeci miesiąc kwiaty balkonowe koniecznie wymagają nawożenia, co 7-10 dni zasilamy nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących. Mszyce lub inne szkodniki pojawiające się na kwiatach, zwalczamy środkami chemicznymi. Najlepiej robić to rano lub późnym wieczorem, gdyż ostre słońce może poparzyć liście opryskane preparatem. Podczas lipcowych upałów trawę podlewamy co 2-3 dni rano lub wieczorem. Co tydzień należy ją kosić.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.