jodla-pospolitaJodły (Abies) reprezentowane są przez prawie 50 gatunków występujących we wschodniej Azji i w zachodniej części Ameryki Północnej. Większość rośnie w górach, ale jest też kilka gatunków niżowych. Wymagają żyznej, wilgotnej gleby oraz wysokiej wilgotności powietrza. Ich wrażliwość na zanieczyszczenie powietrza powoduje, że źle rosną w miastach i na terenach przemysłowych. Niektóre gatunki mogą także przemarzać w czasie silnych mrozów.

W Polsce w warunkach naturalnych występuje jedynie jodła pospolita (Abies alba). Spotkać ją można głównie na Podhalu, Kielecczyźnie i Roztoczu. Ze względu na to, że słabo rośnie na niżu i jest wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza, ma niewielkie znaczenie jako roślina ozdobna. Uprawa innych jodeł również jest ograniczona. Najlepsze dla niej tereny znajdują się w zachodnich regionach kraju, w górach oraz na wybrzeżu.

Jodły to charakterystyczne drzewa, chociaż mogą być mylone ze świerkami i daglezjami. Ich szyszki są zawsze pionowo ustawione na gałęziach, nie opadają na ziemię jak szyszki innych iglaków, ponieważ są nietrwałe - rozpadają się na drzewach.

Jodły rozmnaża się przez wysiew nasion w końcu maja. Siewki są wrażliwe na przymrozki i suszę, należy je więc cieniować! Po 3-4 latach rośliny nadają się do wysadzenia na miejsce stałe. Wykopane z bryłą ziemi lub z tzw. gołym korzeniem najlepiej sadzić w sierpniu i we wrześniu, natomiast uprawiane w doniczkach można sadzić w ciągu całego sezonu wegetacyjnego.

Młode rośliny rosną bardzo nierównomiernie, czasem są po prostu brzydkie. Z wiekiem zmieniają się jednak w piękne, równomiernie ugałęzione drzewa. W pierwszych kilku latach sadzonki powinno się zasilać 1-2 razy w roku nawozami wieloskładnikowymi np. wolno działającymi.

Jodły należą do roślin dosyć odpornych na choroby i szkodniki, jednak czasami szkody mogą powodować grzyby - głównie rdza, którą zwalcza się preparatami grzybobójczymi Dithane, Baycor lub Saprol, oraz mszyce - zrostek jodłowy i ochojnik jodłowy. Stosować należy wtedy preparaty owadobójcze, np. Ortherze 75 SP lub Croneton 500 EC.

Nie wszystkie odmiany tworzą wysokie drzewa, są także formy karłowe, przeznaczone do uprawy w małych ogrodach. Niektóre gatunki, np. jodła grecka (Abies cepkalonice) i jodła nikko (Abies komolepis), dobrze rosną w klimacie Polski, lecz są bardzo trudne do kupienia, dlatego tutaj pominięte.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.