Coraz częściej spotykamy w sklepach owoce podobne do małego ogórka, lecz mocno żebrowane, sprzedawane pod nazwą „Sharon fruit". W większości języków owoc ten nazywa się karambola, po łacinie Averrhoa carambola. Amerykanie mówią na karambolę „owoc gwiaździsty", co prawidłowo odzwierciedla jego wygląd. Po przekrojeniu w poprzek powstaje gwiazdka.
Karambola pochodzi z Indonezji. Drzewo typowo tropikalne dorasta do wielkości drzewa brzoskwini. Liście ma pierzasto złożone podobne do mimozy i także jak mimoza reagujące na dotknięcie. W krajach tropikalnych karambola kwitnie przez cały rok i przez cały rok dojrzewają jej owoce. Zbiera się je co 2 tygodnie.
Owoc karamboli jest wielkości ogórka kwaszeniaka. Wzdłuż powierzchni ma 4-5 głębokich, wyraźnych żeber. Pokryty jest cienką, żółtą skórką z mocnym, woskowym nalotem. Miąższ jest żółtawozielonkawy, przeświecający, ścisły, bardzo soczysty, słodko-kwaśny, aromatyczny, bardzo smaczny. W miąższu znajdują się nieliczne nasiona. Owoc pokrojony w poprzek tworzy atrakcyjne gwiazdki, które są ozdobą sałatek owocowych, tortów i lodów. Owoce karamboli nadają się także na soki, galaretki, konfitury.
Dla celów przetwórczych uprawia się odmiany o zwiększonej kwasowości. Obecnie, gdy na rynku jest moc owoców, sadownicy podejmują uprawę nowych gatunków. Do takich należy między innymi karambola której owoce są bardzo trwałe, można je długo przechowywać i przesyłać na duże odległości. W uprawie towarowej rozmnaża się najlepsze odmiany przez szczepienie na siewkach tak jak nasze gatunki drzew owocowych.