Skup oleju przepracowanego

Przepracowany olej pochodzący z silników samochodowych, maszyn przemysłowych itd. stanowi szkodliwy odpad zagrażający środowisku. Sposoby postępowania z odpadami olejowymi są określone przepisami prawa. Musimy składować go i transportować w odpowiedni sposób, przekazując do utylizacji wyspecjalizowanej jednostce. Na rynku funkcjonują firmy oferujące skup zużytego oleju. Kto zarabia na odsprzedaży odpadu? Czy – i komu się to opłaca oraz czy warto oddać olej do skupu?

Olej przepracowany to odpad zagrażający środowisku, ludziom i zwierzętom. Po przedostaniu do wód gruntowych mógłby doprowadzić do ich poważnego skażenia. Jednocześnie po dostaniu się do kanalizacji odpady olejowe mogą ją zapychać, stanowiąc zagrożenie mechaniczne. Z tych powodów nie wolno wylewać ich do studzienek czy zlewu ani pozostawiać na śmietniku. Olej przepracowany musi zostać przekazany wyspecjalizowanej jednostce uprawnionej do jego przetwarzania lub unieszkodliwienia. Niewłaściwe postępowanie z odpadami niebezpiecznymi jest zagrożone karą finansową.

Sposobem by jej uniknąć – oraz pozbyć się uciążliwego problemu – jest przekazanie oleju przepracowanego do skupu. Wiele małych i dużych firm korzysta z tej możliwości, odsprzedając odpady olejowe. Komu opłaca się handel zużytym olejem?

Skup oleju przepracowanego dla rafinerii

Firmy oferujące skup oleju przepracowanego bardzo często odsprzedają go dalej – jednostkom wyspecjalizowanym w jego przetwarzaniu. Zregenerowany olej jest oczyszczony ze szkodliwych substancji i poddany rafinacji (oczyszczaniu w celu nadania odpowiednich właściwości, pozbawienia zabarwienia, poprawienia zapachu, zwiększenia trwałości itp.). Nadaje się do dalszego wykorzystania na przykład przez rafinerie – które uzyskują w ten sposób tani i pełnowartościowy produkt bazowy.

Olej przepracowany po regeneracji nadaje się jako baza do produkcji olejów smarnych lub jako paliwo do spalania w specjalnie przystosowanych do tego kotłach. Niekiedy odpady olejowe (zużyte oleje spożywcze) mogą być także wykorzystywane do produkcji biopaliw.

Na sprzedaży oleju przepracowanego zarabiają w szczególności jednostki zajmujące się gospodarowaniem odpadami. Jednostki oddające olej do skupu – w szczególności w ograniczonych ilościach – nie mają co liczyć na duży zarobek ze sprzedaży. Korzyścią jest w tym wypadku możliwość legalnego i wygodnego pozbycia się odpadu. Korzystając z usług odbiorcy, oddalamy od siebie widmo finansowej kary. Zyskujemy pewność, ze odpad jest przekazany we właściwe ręce i będzie transportowany oraz utylizowany w bezpieczny dla środowiska, przepisowy sposób.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.