kompostownik kompost Wiosenne prace porządkowe na działce przynoszą corocznie dużą ilość różnego rodzaju odpadów organicznych. Nie wszyscy użytkownicy ogródków działkowych potrafią je w pełni spożytkować. Wielu decyduje się na palenie takich „śmieci", co jest marnotrawieniem cennej substancji organicznej. Zeschła trawa, opadłe z drzew liście, ubiegłoroczne pozostałości roślin uprawnych czy darń pochodząca z regulacji zagonów są materiałami, które z powodzeniem można zagospodarować.

Najprostszym rozwiązaniem jest przeznaczenie tych odpadów na kompostownik, gdzie po pewnym czasie przekształcą się w cenny nawóz organiczny. Do kompostowania nadaje się większość materiałów organicznych pochodzących z wiosennych prac porządkowych. Wyjątek stanowią chwasty posiadające wykształcone nasiona oraz pozostałości roślin zaatakowanych przez choroby i szkodniki. Materiałów tych należy bezwzględnie unikać na kompostowniku.

Rozłogi chwastów wieloletnich (perz właściwy, bylica pospolita czy pokrzywa zwyczajna) przed ułożeniem na pryzmie kompostowej należy dokładnie wysuszyć na słońcu. Zapobiegnie to wyrastaniu tych roślin na kompostowniku. Nieco problemu może sprawić zagospodarowanie dużych ilości gałęzi pochodzących z wiosennego cięcia drzew i krzewów. Cienkie pędy można ułożyć na dno pryzmy kompostowej, gdzie będą stanowiły drenaż ułatwiający dostęp powietrza i odpływ nadmiaru wody. Grubsze gałęzie można również przeznaczyć na kompost, ale po wcześniejszym dokładnym rozdrobnieniu.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.