Najmniej prac na działce mamy do wykonania w miesiącach zimowych, a zwłaszcza w grudniu i styczniu. Okres ten należy wykorzystać na konserwację i uzupełnienie narzędzi i sprzętu niezbędnego do uprawy gleby, cięcia drzew i krzewów oraz prac pielęgnacyjnych. Należy zadbać o to, aby narzędzia przechowywane były w pomieszczeniach suchych. Metalowe ich części powinny być starannie oczyszczone z resztek ziemi i powleczone cienką warstwą oleju maszynowego, co zabezpiecza je przed rdzewieniem. Narzędzia używane do cięcia drzew i krzewów jak sekatory i piłki należy w tym czasie naostrzyć i przygotować do nowego sezonu.
W lutym drzewa i krzewy owocowe zakończyły już swój naturalny spoczynek i w sprzyjających warunkach (odpowiednia temperatura) mogą zacząć się rozwijać. Jest to dość niebezpieczny okres w życiu drzew, gdyż w słoneczne, ciepłe dni rozpoczynają one procesy życiowe (ruszają soki) i spada ich naturalna wytrzymałość na mróz. Bardzo groźne dla drzew jest powstanie na pniu ran zgorzelinowych. Rany takie powstają najczęściej od południowej strony drzew. Po słonecznym dniu, podczas którego kora silnie nagrzewa się, w nocy przy większych spadkach temperatury następuje szybkie i silne oziębienie tej tkanki, która podłużnie pęka, aż do drewna. Zapobieganie tym uszkodzeniom polega na bieleniu wapnem pni i nasad konarów. Bielenie należy wykonać już w końcu grudnia, a w styczniu lub w lutym poprawić, jeśli wapno zostało zmyte przez deszcz.
Pod koniec lutego, przystępujemy do wykonania na starszych drzewach cięcia prześwietlającego. Cięcie to rozpoczynamy od drzew jabłoni, grusz, śliw, a z krzewów jagodowych prześwietlamy krzewy agrestu, porzeczek czarnych, czerwonych i białych. Cięcie przeprowadzane w tym terminie nosi też nazwę cięcia zimowego. Z drzew owocowych najpóźniej prześwietlamy drzewa brzoskwini i moreli. Natomiast drzewa wiśni i czereśni należy ciąć w okresie letnim – bezpośrednio po zbiorze owoców.