Na drewnianych ramach okiennych (zwłaszcza w jasnych kolorach) żywica może przesiąknąć przez powłokę i utworzyć kropelki na jej powierzchni. Nie należy usuwać świeżego wycieku żywicznego, gdyż jego wilgoć i kleistość wskazują na fakt, że proces przesiąkania jeszcze się nie zakończył. Krople żywicy powinno się pozostawić na powierzchni do momentu ich wyschnięcia i krystalizacji.

Przyczyna pojawienia się żywicy

Okno zostało wykonane z materiału naturalnego, jakim jest drewno. W trakcie produkcji, podczas segregacji listew drewnianych, z których klei się ramę, mogło umknąć osobie sprawdzającej jakość drewna, że akurat ten kawałek jest za bardzo żywiczny. Czasem bywa też tak, że żywica nie jest widoczna przy segregacji i dopiero podczas eksploatacji okna dochodzi do jej wycieku. Pod wpływem temperatury zaczyna ona wypływać z drewnianej ramy okna. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Ze względów estetycznych takie zjawisko bywa dla większości osób wadą. Ale pamiętajmy o tym, że drewno, z dużą zawartością żywicy, jest w sposób naturalny bardzo dobrze zaimpregnowane. Żywica bowiem zwiększa jego odporność na starzenie, penetrację owadów, działanie wilgoci i pleśni. Dlatego w sytuacji wycieku żywicy, trzeba raczej ucieszyć się, że drewniane okno "przypomniało" nam o swoim naturalnym pochodzeniu.

Usuwanie wycieku

Jeśli przeszkadza nam żywica na drewnianej ramie, możemy złożyć reklamację okna. Żaden szanujący się producent okien nie będzie usiłował się od tego uchylić.

W zależności od sytuacji, technik przybyły na miejsce dokona naprawy lub zakwalifikuje skrzydło bądź całe okno do wymiany. Będzie to zależało od ilości wypływającej żywicy, zarówno jeśli chodzi o długość nacieków, jak i ich intensywność.

Gdy okres ochrony gwarancyjnej minął, to najlepiej po prostu usunąć nacieki żywiczne ostrym narzędziem i zmyć żywicę benzyną ekstrakcyjną lub terpentyną. Nie należy tego robić przy dużym nasłonecznieniu, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia powłoki lakierniczej na elementach okna. Po zmyciu żywicy, należy przemyć drewno ciepłą wodą i odświeżyć powłokę lakierniczą.

Jeśli zdarzy się tak, że lakier zostanie uszkodzony czy to mechanicznie czy też przez żywicę, możemy takie okno samodzielnie pokryć specjalnie do tego celu przeznaczonym preparatem.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.