Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe powoli wypiera tradycyjne sposoby ogrzewania. Zalet stosowania takiego rozwiązania jest sporo: zdrowy mikroklimat, oszczędność miejsca i mniejsze koszty eksploatacyjne.

Co więcej, podłoga po wyłączeniu ogrzewania oddaje ciepło dłużej niż grzejniki. Zwróćmy jednak uwagę na to, że podłogowy system grzewczy wymaga bardzo dokładnego zaprojektowania i wykonania i nie każde pomieszczenie nadaje się do jego instalacji. Wybierając podłogówkę, należy również dobrze przemyśleć wybór materiał na posadzkę.

Ogrzewanie podłogowe - wodne czy elektryczne?

Jedną z zalet ogrzewania podłogowego wodnego jest możliwość jego integracji z każdym źródłem ciepła, które nagrzewa wodę do wykorzystania w instalacji. Najlepsze jednak rezultaty uzyskuje się, gdy połączone będzie z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła - w takiej konfiguracji można osiągnąć najwyższą sprawność. Dodatkowo latem możemy wykorzystać takie rozwiązanie do chłodzenia pomieszczenia.

Alternatywą do wody jest elektryczne ogrzewanie podłogowe: akumulacyjne lub bezpośrednie. Najczęściej wybierany jest ten pierwszy. W takiej instalacji kable grzewcze pokryte są wylewką betonową, w której akumuluje się ciepło. Ta metoda mimo tego, iż długo oddaje ciepło, ma też jeden minus: trzeba długo czekać, żeby się nagrzała. W przypadku ogrzewania elektrycznego bezpośredniego odczujemy ciepło od razu. Ten typ ogrzewania polega na ułożeniu bezpośrednio na maty i folie grzewcze materiału wykończeniowego. Mimo iż takie ogrzewanie jest niezbyt drogie w montażu, to niestety może okazać się drogie w eksploatacji ze z powodu cen energii. To sprawia, że zaleca się go tylko do niewielkich i dobrze ocieplonych przestrzeni.

Ogrzewanie podłogowe a nasze zdrowie

Ogrzewanie podłogowe ma jedną bardzo ważną zaletę - od razu poprawia mikroklimat wewnątrz domu. Dodatkowo rozkład temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo jest bardziej naturalny dla człowieka. Ludzka stopa ma największą liczbę receptorów cieplnych, zatem komfort cieplny człowieka zależy w dużym stopniu od tego, jaką temperaturę odczuwa właśnie ta część ciała.

Ciepła podłoga umożliwia także chodzenia boso, co jest również dobre dla zdrowia i zalecane przede wszystkim dzieciom. Chodzenie bez obuwia po twardym, stabilnym podłożu korzystnie wpływa na rozwój układu ruchu, co pośrednio wpływa pozytywnie kształtowanie postawy.

Podłogówka ogranicza też ryzyko zachorowań na przeziębienie, z uwagi na fakt, iż różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz domu a na zewnątrz jest niższa niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych systemów ogrzewania przy podobnych ustawieniach.

Tego typu ogrzewanie zalecane jest szczególnie dla alergików. Nie powoduje ono intensywnego ruchu powietrza, które tym samym unosi kurz z firan czy rolet, ale ogrzewa na całej powierzchni, powoli unosząc je do góry.
Nie jest także prawdą, że ogrzewanie podłogowe jest niezalecana dla ludzi z chorobami naczyniowo-krążeniowymi. Poprawne wykonanie systemu grzewczego nie będzie powodować przegrzania podłogi powyżej 30°C i nie będzie powodować np. puchnięcia stóp.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.