Niewielu użytkowników okien zdaje sobie sprawę z tego, że zmiany temperatur związane z różnymi porami roku skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się materiału, z którego wykonane jest okno. Może to doprowadzać do utraty szczelności okna i zmniejszenia komfortu termicznego mieszkania. Rozwiązaniem tego problemu jest okresowa regulacja docisku skrzydła do ramy. Kupno okien stanowi spory wydatek, dlatego też należy robić wszystko, by przetrwały one w doskonałym stanie przez wiele lat.
Nie jest to łatwe zadanie, gdyż stolarka cały czas narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W czasie każdej z pór roku na okna czekają inne zagrożenia: mróz w czasie zimy, upał w sezonie letnim. Takie wahania temperatury na zewnątrz sprawiają, że materiał, z którego zrobione są są okna, cały czas "pracuje". Wielokrotne rozszerzanie się i kurczenie tworzywa może prowadzić do zmniejszenia szczelności okna. Aby tego uniknąć, warto zakupić stolarkę z funkcją ręcznej regulacji docisku skrzydła do ramy (bez używania narzędzi), która pomaga skompensować różnice wymiarowe wynikające z "pracy" tworzywa.
W sprzedaży dostępne są okucia okienne, zaopatrzone w rolki ryglujące, które pozwalają na samodzielne zmniejszenie docisku skrzydła do ramy latem, a zwiększenie – zimą.
W okuciach takich rolę ryglującą pełnią rolki skonstruowane na zasadzie mimośrodu. Pierścień metalu z jednej strony jest grubszy, z drugiej cienki, a między tymi dwiema grubościami jest jeszcze grubość pośrednią – dla jesieni i wiosny. Pierścień na rolce można obracać w zależności od pory roku i potrzeby, a punktem odniesienia jest przylga skrzydła. W lecie ten pierścień powinien być skierowany najcieńszą częścią do przylgi (tzn. do wewnątrz pomieszczenia), bo tworzywo się rozszerza i powinno się obniżyć docisk skrzydła do ościeżnicy. Zimą natomiast, dla zapewnienia oknom większej szczelności i ograniczenia ucieczki ciepła z pomieszczenia, pierścień powinien przylegać częścią najgrubszą.
Pierścień należy unieść lekko w górę i przekręcić do żądanej pozycji. Po wyregulowaniu wszystkich rolek w położenie "zimowe", można poczuć, że klamka ciężej pracuje – przy maksymalnym docisku skrzydła do ościeżnicy tak właśnie się dzieje.