Drzwi tarasowe powinny umożliwić swobodne wyjście na taras, a także funkcjonalne połączenie go (a zwłaszcza jego zadaszonej części) z pokojem. Ponieważ pozwalają na komunikację z ogrodową częścią działki, powinny się otwierać nie tylko od środka, ale również od zewnątrz.
Uchylno-rozwieralne
To najprostsze rozwiązanie, w którym skrzydła okna tarasowego otwierają się jak tradycyjne okna jedno- lub dwuskrzydłowe. Maksymalny rozmiar skrzydła jest uzależniony od materiału, z jakiego są wykonane ramy, oraz od jego ciężaru. W oknach drewnianych skrzydło może mieć nawet 3 m wysokości i 160 cm szerokości. Jeśli okucie pozwala na jego uchył, jego waga nie może przekroczyć 200 kg. Jeżeli jest jedynie rozwieralne, może być cięższe - do 300 kg.
Decydując się na okna z PCW, trzeba ograniczyć rozmiar ich skrzydeł. Profile z tworzywa mają bowiem mniejszą sztywność niż drewniane. Często skrzydła o wysokości ponad 230 cm wymagają przewiązek usztywniających lub wklejanych pakietów szybowych. Także okucia, które są stosowane w rozwieralnych oknach tworzywowych, mogą przenieść mniejszy ciężar niż te w oknach drewnianych - do 130 kg te standardowe i do 150 kg okucia z ukrytymi zawiasami. Powierzchnia jednego skrzydła nie może być większa niż 3 m2.
Aby po otwarciu drzwi dwuskrzydłowych uzyskać szerokie przejście, trzeba wybrać konstrukcję z ruchomym słupkiem. Zazwyczaj tylko jedno skrzydło ma klamkę, drugie (tak zwane bierne) otwiera się za pomocą dźwigni zamocowanej na ruchomym słupku. Jej odchylenie powoduje odryglowanie skrzydła i jego otwarcie. Funkcję uchyłu ma tylko skrzydło wyposażone w klamkę. Dwuskrzydłowe drzwi tarasowe potrzebują we wnętrzu przestrzeni do pełnego otwarcia, a to może być ograniczeniem w aranżacji pokoju.
Uchylno-przesuwne
Są obecnie najpopularniejsze. Pozwalają na wstawienie przeszklenia o wysokości do 270 cm, a więc na wysokość całej kondygnacji. Po naciśnięciu klamki skrzydło delikatnie wysuwa się z ramy i przesuwa równolegle po specjalnej szynie. Materiał, z którego są wykonane okna, nie ma właściwie znaczenia. Gdy w okuciu jest podwójny zestaw wózków, skrzydło może ważyć nawet 200 kg. Jego szerokość może wówczas dochodzić do 2 m. W oknie dwuskrzydłowym porusza się tylko jedno ze skrzydeł, drugie jest stałe. Przeszklenia o szerokości do 6 m mogą być czterokwaterowe, czyli mieć cztery skrzydła - dwa skrajne stałe i dwa środkowe ruchome. Przynajmniej jedno z ruchomych skrzydeł warto zamówić z dwustronną klamką z zamkiem. Duże przeszklenie można podzielić niesymetrycznie i w wózki jezdne wyposażyć węższe skrzydło.
Podnoszono-przesuwne
To najnowocześniejszy rodzaj dużych przeszkleń. Daje możliwość budowania całkowicie przeszklonych ścian. Najnowsze okucia pozwalają na wykonanie przeszklenia w jednej ramie o szerokości prawie 20 m. Składają się one z sześciu skrzydeł - skrajne są nieruchome, a wewnętrzne poruszają się po dwóch szynach, dzięki czemu można je zsunąć na boki tak, że otwarta przestrzeń może mieć szerokość blisko 12 m. Ten typ drzwi tarasowych nie musi mieć stałych skrzydeł, każde skrzydło może być wyposażone w klamkę i przesuwać się na sąsiednie. Możliwe jest też zabudowanie narożnika pomieszczenia z przeszklonymi bokami szerokości ponad 6,5 m. Po rozsunięciu skrzydeł, w otwartej przestrzeni w narożu nie ma słupka. Standardowym rozwiązaniem w drzwiach podnoszono-przesuwnych jest niski próg z izolacją termiczną.
Składane
To rozwiązanie, któremu wciąż nie udało się zdobyć popularności. W ten sposób można przeszklić otwory o szerokości nawet ponad 7 m. W otworze pojawi się jednak około ośmiu skrzydeł, każde z nich ma bowiem około 1 m szerokości (maksymalnie to 1,2 m). Ale za to można dowolnie regulować otwarcie takiego okna tarasowego. Skrzydła zsuwa się na bok, tworząc przejście bez barier w postaci słupków czy stałych skrzydeł. Drzwi składane mogą się otwierać na jedną lub na obie strony (wtedy na połączeniu jest słupek ruchomy). Aby wyjść na zewnątrz, można otworzyć tylko jedno skrzydło. Najwygodniejszym rozwiązaniem drzwi składanych jest takie, w których mechanizm ryglujący jest okuciem obwiedniowym obsługiwanym jedną klamką.