włączniki światła do domu

Najbardziej okazały element systemu oświetleniowego stanowią oczywiście lampy, które rozmieszczamy w różnych częściach domu, dopasowując je do potrzeb danej przestrzeni. Oprócz nich trzeba jednak zadbać też o wybór odpowiednich włączników światła. To od nich bowiem w dużej mierze zależy funkcjonalność całej instalacji. Na co zwracać uwagę i jak znaleźć optymalne rozwiązania? Kilka wskazówek zamieścimy poniżej.

Włączniki światła – niepozorny a ważny element instalacji

Sterowanie lampami w domu decyduje o praktyczności danej przestrzeni, o naszym bezpieczeństwie, a także o dekoracyjności miejsca i komforcie przebywania w pomieszczeniu. Dlatego włączniki są tak ważne. Warto zatem zadbać o wybranie optymalnych rozwiązań, w pełni spełniających nasze oczekiwania.

Rodzaje włączników – konstrukcja i działanie

Na co powinno się zwracać uwagę? Podstawowym kryterium podczas poszukiwań w sklepach elektrycznych takich, jak na przykład https://gajwer.pl, jest oczywiście sposób działania urządzenia.

Na rynku można bowiem spotkać modele jedno lub dwuprzyciskowe, które pozwalają na kontrolowanie różnej ilości obwodów elektrycznych, a co za tym idzie, też różnej ilości źródeł światła.

Istnieje też szereg dedykowanych rozwiązań, przeznaczonych do montażu w konkretnych częściach domu. Przykładem mogą choćby być włączniki krzyżowe, które umieszcza się na klatkach schodowych, aby swobodnie włączać światło z dowolnego miejsca – z parteru, pierwszego lub drugiego piętra. Zapewnia to bezpieczeństwo i podwyższa komfort korzystania ze schodów.

Włączniki a estetyka

Bezpowrotnie minęły już czasy, gdy włączniki światła wykonywano wyłącznie z tworzywa sztucznego, w jednym stylu i kolorze. Obecnie mnogość dostępnych rozwiązań jest naprawdę niesamowita. W sklepach pojawiają się włączniki z ramkami zrobionymi z metalu, szkła lub drewna, o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach.

Dodatkowo można wybierać spośród trzech głównych kategorii. Mamy bowiem do czynienia z włącznikami:

• klasycznymi,

• retro,

• hi-tech.

Pierwsze z nich to rozwiązania standardowe, z przyciskami. Nadają się niemal do każdej aranżacji. Włączniki retro idealnie wpisują się w pomieszczenia historyzujące, a włączniki hi-tech, czyli najczęściej dotykowe panele szklane, warto wprowadzić do nowoczesnych wnętrz.

A może ściemniacz?

Inną opcją, która pozwala na wygodne sterowanie lampami w domu, są ściemniacze. To praktyczne typy włączników, umożliwiające nie tylko włączanie i wyłączanie poszczególnych punktów świetlnych, ale także regulowanie natężenia światła.

W efekcie zwiększamy komfort oświetleniowy w pomieszczeniu, a także obniżamy wysokość domowych rachunków za prąd, ponieważ zużywamy go dokładnie tyle, ile potrzebujemy do oświetlenia wnętrza w danej chwili.

Nowoczesne technologie w sterowaniu oświetleniem

Szeroki wybór włączników sprawia, że można dopasować rozwiązanie do potrzeb i estetyki każdego pomieszczenia. Stają się one nie tylko praktycznym elementem instalacji oświetleniowej, ale również elementem wpisującym się w kompleksową stylizację danego wnętrza.

Pomimo faktu, że coraz częściej w nowoczesnych domach stosuje się zdalne sterowanie oświetleniem, to włączniki nadal pozostają najważniejszym sposobem sterowania lampami. I raczej na pewno zostaną z nami jeszcze przez długi czas.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.