Czas tuż przed Świętami Bożego Narodzenia najczęściej poświęcamy na intensywne porządki. I choć wszyscy głównie zwracają uwagę na mycie okien, to również inne elementy wyposażenia wymagają porządnego wyczyszczenia. Mowa zwłaszcza o meblach i sprzętach, których najczęściej nie myje się codziennie. Do tej kategorii zaliczają się lampy. Jak je oczyścić z kurzu i brudu, aby wciąż były funkcjonalne i nie straciły atrakcyjnego wyglądu? Poniżej zaprezentujemy kilka rozwiązań.
Regularność w czyszczeniu – sposób na piękne lampy
Bez względu na to, jaką lampę posiadamy, musimy regularnie dbać o utrzymywanie jej w czystości. Umycie jej raz do roku niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem. Systematyczne usuwanie kurzu oraz zmywanie zanieczyszczeń, które pojawiają się na powierzchni, pozwala utrzymać optymalny wygląd przedmiotu przez naprawdę długi czas.
Oprócz tego trzeba oczywiście używać odpowiednich narzędzi i preparatów, które pomagają pielęgnować tworzywa oraz zachować piękny wygląd i funkcjonalność lampy. Co sprawdza się najlepiej? Każdy materiał wymaga nieco innego traktowania.
Konstrukcje metalowe i drewniane – najważniejsze zasady postępowania
Podstawowym działaniem jest oczywiście systematyczne usuwanie kurzu. Wszystkie lampy można czyścić przy pomocy miękkiej szmatki. Świetnie sprawdza się do tego choćby mikrofibry, która nie niszczy powierzchni i dobrze zbiera pył.
Czasami trzeba jednak zastosować nieco bardziej zdecydowane środki. Jak zatem umyć lampę? Konstrukcję większości produktów oświetleniowych wykonuje się z drewna lub metalu. Tego typu materiały dobrze znoszą mycie przy pomocy szmatki namoczonej w letniej wodzie z odrobiną detergentu.
Warto pamiętać o tym, by woda nie wniknęła w głąb elementów drewnianych. Może to bowiem doprowadzić do odbarwień lub trwałych odkształceń.
Szkło – jak utrzymać jego blask?
Sporo modeli lamp wiszących, plafonów i kinkietów posiada szklane lub akrylowe osłony źródeł światła. Tego typu części myje się w wodzie, do której dodaje się niewielką ilość płynu do naczyń. Później trzeba je dokładnie wysuszyć i przetrzeć miękką szmatką na koniec, aby nie powstały na nich zacieki.
Regularne mycie szklanych i akrylowych kloszy to nie tylko zabieg estetyczny. Usunięcie zabrudzeń zwiększa również przenikanie światła, co poprawia warunki oświetleniowe w pomieszczeniu.
Tekstylia – usuwanie zabrudzeń
Obecnie znów do łask powróciły lampy z tekstylnymi abażurami. Szeroki wybór tego typu produktów oferuje choćby sklep Lampy.it.
W zależności od typu tkaniny stosuje się różne metody czyszczenia abażurów. Jeśli nie są mocno zabrudzone, często wystarczy tylko usunąć z nich kurz przy pomocy szmatki lub miotełki.
Jeżeli jednak sytuacja wymaga bardziej zdecydowanych działań, można wyczyścić abażur, używając szmatkę lub gąbkę, którą namacza się w wodzie z detergentem (płyn lub zwykłe mydło). Delikatnie oczyszcza się powierzchnię wilgotną szmatką, a następnie całość spłukuje czystą wodą. Abażur należy później szybko osuszyć, aby nie powstały na jego powierzchni zacieki.
Wyjątek od tej zasady stanowią klejone abażury płócienne. Mycie wodą w ich przypadku mogłoby doprowadzić do rozklejenia konstrukcji. Przy takich lampach lepiej zatem pozostać przy czyszczeniu na sucho.
Czyste i piękne lampy do domu
Regularne wycieranie kurzu oraz mycie lamp sprawia, że dłużej utrzymują nienaganny wygląd oraz są bardziej praktyczne. Dzięki temu stanowią w pełni funkcjonalne i estetyczne uzupełnienie każdego, domowego wnętrza. Dbajmy o nie zatem nie tylko od święta.