Trend eko coraz częściej króluje w naszych domach i mieszkaniach. We wnętrzach bliskich naturze czujemy się po prostu dobrze. Są one przytulne, ciepłe, jasne i przyjazne. Aby uzyskać klimat eko, potrzebne są odpowiednie dodatki. Lampy z drewna odgrywają tu kluczową rolę.
Skąd moda na trend eko, boho czy scandi chic?
Życie pędzi do przodu. W domowym zaciszu szukamy ucieczki od miejskiego zgiełku i codziennych problemów. Po całym dniu pracy marzymy o relaksie i spokoju. Właśnie dlatego coraz częściej decydujemy się na wystrój eko, boho czy scandi chic zamiast modnego, ale surowego stylu industrialnego. Mieszkanie urządzone w jednym z tych nurtów bardzo pomaga w odnalezieniu wewnętrznej harmonii. Jednocześnie jest modne i eleganckie. Mamy ochotę spędzać w nim długie godziny i cały czas będziemy czuć się wyśmienicie.
Jak uzyskać efekt eko we wnętrzach?
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią kolorystykę oraz dużo światła naturalnego i sztucznego. Wnętrza eko są jasne. Bazową biel powinny uzupełniać beże i kolory ziemi: zieleń, szarości, brązy, koniecznie łagodne. Efekt przytulności, przestronności, symetrii i harmonii osiąga się także poprzez dodatki. Najcenniejsze są te proste, wykonane z naturalnych materiałów, np. drewna, bawełny, lnu, szkła czy metalu. Unikajmy zatem tworzyw sztucznych i zbyt „dopieszczonych”, mocno dekorowanych przedmiotów. Drewno to podstawa w aranżacji eko, jednak wykonanie całych, drewnianych powierzchni (np. podłóg) czy kupienie zestawu mebli z litego drewna często nie jest możliwe z uwagi na bardzo wysoki koszt takiego przedsięwzięcia. Alternatywą są drewniane detale: pojedyncze meble (komoda, półka, mały stolik kawowy), lampy stojące, wiszące lub kinkiety, dekoracje hand made itd. Nie zapominajmy również o roślinach. Im więcej, tym lepiej.
Jakie lampy do domu eko?
Oświetlenie, zarówno centralne, jak i dodatkowe, w znaczącym stopniu decyduje o ciepłej, przyjaznej, kameralnej atmosferze. We wnętrzach eko cudownie sprawdzają się lampy wiszące z kloszami wykonanymi w całości z drewna, inspirowane przyrodą. Wyglądają np. jak szyszka, plaster miodu albo płatki kwiatów. Jeżeli w naszej aranżacji jest już wystarczająco dużo drewna, można rozważyć zakup lampy np. metalowej lub szklanej z drewnianymi akcentami. Wówczas łatwiej nam będzie dopasować odpowiedni model do planowanego wystroju.
O czym pamiętać, kupując drewniane lampy?
Przede wszystkim unikajmy łączenia wielu rodzajów drewna na jednej przestrzeni oraz zestawiania drewna ciepłego z zimnym. Elementy drewniane w lampach powinny znajdować odbicie w fakturze mebla, dekoracji czy powierzchni. Przykładowo, w sypialni drewniana noga lampy podłogowej może współgrać z ramą łóżka, a drewniana lampa wisząca w salonie może nawiązywać do kolorystyki parkietu. Decydując się na drewniane produkty, musimy wiedzieć, że nie znajdziemy wśród nich dwóch identycznych egzemplarzy – wynika to z naturalnych właściwości drewna i stanowi jego ogromną zaletę.