ubezpieczenie samochodu po rejestracji

Nabycie samochodu wiąże się z dopilnowaniem kilku ważnych formalności. Łatwo się w nich pogubić, zwłaszcza że wszystkie obarczone są konkretnymi terminami, których należy przestrzegać. Jednym z nich jest obowiązkowe ubezpieczenie auta po jego rejestracji. Nie wiesz, ile masz na to czasu? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.

W jakim czasie od zakupu samochodu należy go ubezpieczyć?

Zgodnie z prawem każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, ma obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Ubezpieczenie chroni Cię, gdy np. spowodujesz wypadek. Z polisy zostaną wówczas przeznaczone pieniądze na naprawę auta poszkodowanego czy też jego leczenie.

Jeśli zakupiłeś nowy samochód, pamiętaj, że musisz go ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji. Często zdarza się tak, że w momencie zakupu auta używanego posiada ono ważną polisę. W takim wypadku ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela. Możesz, ale nie musisz z niego korzystać. Gdy nabywasz auto bez ważnej polisy, musisz zakupić ubezpieczenie najpóźniej w dniu podpisania umowy sprzedaży.

W przypadku, gdy kupiłeś auto z zagranicy, a poprzedni właściciel nie wyrejestrował go w kraju pochodzenia, a pojazd ma ważne ubezpieczenie OC i badania techniczne, możesz poruszać się nim po polskich drogach przez 30 dni. Po tym czasie musisz zarejestrować samochód i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie.

Jakie są konsekwencje dla właścicieli nieubezpieczonych pojazdów?

Zapomniałeś o ubezpieczeniu samochodu, a może celowo zaniechałeś płatności i myślisz, że Ci się upiecze? Otóż nie! Nawet przy rutynowej kontroli drogowej policja sprawdza, czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC. Kary za brak OC są dotkliwe i tym wyższe, im dłużej Twój samochód pozostaje bez ochrony.

Brak OC dla samochodu osobowego to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto. Suma ta wynosi obecnie nawet 5600 złotych. Jeśli pojazd maksymalnie przez 3 dni nie posiada aktualnej polisy OC, będziesz musiał zapłacić 20% pełnej kwoty. Gdy samochód nie jest ubezpieczony do 14 dni – płacisz 50% kary. Każdy brak ubezpieczenie powyżej dwóch tygodni skutkuje nałożeniem stuprocentowej kary pieniężnej.

Tanie ubezpieczenie samochodu – gdzie je znaleźć?

Kupiłeś samochód, a może kończy Ci się ubezpieczenie OC? Z pomocą przychodzi towarzystwo ubezpieczeniowe LINK4. Na stronie internetowej LINK4 znajdziesz kalkulator, dzięki któremu w kilka minut obliczysz wysokość składki Twojego pojazdu. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz dotyczący marki samochodu oraz odpowiesz na pytania dotyczące Twoich danych. Nie musisz wychodzić z domu, by zakupić polisę OC. Płatności dokonasz bezpośrednio na stronie ubezpieczyciela za pomocą aplikacji BLIK bądź przelewu internetowego.

Oprócz standardowej ochrony, LINK4 oferuje szybką pomoc na miejscu zdarzenia. Program Pomocy obejmuje samochód zastępczy, bezpłatną pomoc drogową czy też usprawnienie pojazdu na miejscu lub holowanie do 100 km. Dzięki temu możesz być pewien, że nie zostaniesz na drodze sam ze swoim problemem.

Ubezpieczenie OC – bądź bezpieczny!

Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze to podstawa. Ubezpieczenie OC to polisa komunikacyjna, która chroni Ciebie, Twój samochód i przebywających w nim pasażerów. Nie zwlekaj z zakupem OC do samego końca. Odwiedź stronę LINK4, skorzystaj z kalkulatora i wybierz dla siebie najkorzystniejszy wariant ubezpieczenia. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach odpowiedzialności znajdziesz w OWU na stronie www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.