dach daszek czy markiza Zadaszony taras nabiera charakteru pokoju w ogrodzie. Jest kilka sposobów osłonięcia go przed nadmiernym nasłonecznieniem. Niekoniecznie musi to być solidny dach. Jeśli przede wszystkim zależy nam na zacienieniu tarasu, możemy wybrać przesłony rozkładane czasowo (markizy lub daszki z tkaniny bądź z trzciny) albo te, które podpina się do konstrukcji na cały okres letni. Sezonową osłoną będą też pergole lub ażurowe konstrukcje obrośnięte roślinnością. Jeżeli chcemy chronić też taras przed wiatrem i deszczem, przesłony muszą mieć solidną konstrukcję i być nieprzesiąkliwe.

Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy dach ma być lekki i transparentny, czy masywniejszy i nieprzepuszczający światła. Na wybór rozwiązania wpływa zarówno architektura budynku, jak i sposób doświetlenia światłem dziennym pomieszczeń przylegających do zadaszonego tarasu. Dach zacieni bowiem nie tylko taras, ale także znajdujące się pod nim okna. I to zarówno w lecie, jak i zimą. Nawet na transparentnym daszku z poliwęglanu czy szkła zimą będzie leżał śnieg, który znacznie ograniczy dostęp światła.

Daszek może być przymocowany do ściany budynku za pomocą wsporników lub mieć niezależną konstrukcję wsporczą ze stalowych lub drewnianych słupów. Na nich buduje się konstrukcję daszku. Elementy stalowe pozwalają na stworzenie lekkiej i smukłej konstrukcji. Drewniana jest masywniejsza. Trzeba jej nadać odpowiednie spadki, aby po pokryciu mogła swobodnie spływać woda deszczowa i z topniejącego śniegu.

Pergole zazwyczaj są konstrukcjami drewnianymi rzadziej stalowymi. Składają się ze słupów które mocuje się za pośrednictwem stalowych kotew do gruntu lub do betonowej płyty tarasu, oraz belek tworzących poziomą (albo z uformowanym lekkim spadkiem) konstrukcję zadaszenia. Materiał wykorzystany do zbudowania pergoli oraz sposób jego konserwacji decydują o żywotności konstrukcji. Drewno wymaga impregnacji, i to najlepiej ciśnieniowej. Metal należy zabezpieczać przed korozją lub wybrać stal nierdzewną bądź ocynkowaną, które nie wymagają takiego zabezpieczania. Do takiej konstrukcji można podwiesić materiałowe daszki albo rozłożyć na nich trzcinowe maty (oczywiście odpowiednio mocując je do konstrukcji). Jeśli taki sezonowy daszek na pergoli ma nie przeciekać podczas deszczu, trzeba wybrać tkaninę impregnowaną bądź przymocować do konstrukcji lekkie poszycie z płyt poliwęglanowych, które będą przepuszczały światło.

Markizę nad tarasem można zamocować do ściany nad drzwiami tarasowymi lub okapu dachu. Aby osłonić cały taras, wybiera się duże markizy, których wysięg może dochodzić do 7 m. Mają one solidną konstrukcję ze składanymi przegubowo ramionami oraz regulowany kąt nachylenia. Po zwinięciu chowają się w kasecie. Markizę obsługuje się ręcznie za pomocą korby albo taśmy lub steruje nią elektrycznie, wykorzystując włącznik lub pilota. Do instalacji elektrycznej można również podłączyć czujnik pogodowy, który w razie silnego wiatru czy deszczu automatycznie zwinie roletę, a po pojawieniu się słońca ją rozwinie.

Gdy markizę pokrywa impregnowany materiał, może ona chronić także przed deszczem. Jednak nie znosi ona wiatru - silne podmuchy powodują nadymanie się materiału markizy jak żagla, a to wywołuje znacznie większe siły działające na jej konstrukcję i w miejscach jej mocowania. Jeżeli ściana lub płyta balkonowa są ocieplone styropianem, trzeba w nim wyciąć otwory i wstawić w nie metalowe profile dystansowe. Przez nie wkręca się w mur lub beton kotwy i dodatkowo stabilizuje je specjalnym klejem. Markizę można zawiesić dopiero wtedy, gdy klej osiągnie pełną wytrzymałość. 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.