Klejenie to jedna z najbardziej popularnych technik łączenia materiałów. Przy wyborze kleju należy brać pod uwagę, jakie materiały będą sklejane, gdyż im klej jest bardziej uniwersalny, tym jest mniej skuteczny. Aby być pewnym, że spoina jest trwała, a materiały trwale związane, należy więc wybierać kleje wyspecjalizowane. Zatem czym skleić plastik? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.
Klejenie umożliwia bardzo szczelne połączenie różnych materiałów bez utraty ich specyficznych właściwości. Aby klej był skuteczny, musi tworzyć wiązania chemiczne z łączonymi materiałami, tak aby nie powodować odkształceń lub odbarwień na ich powierzchniach. Bardzo ważna jest także gładkość oraz kształt łączonych powierzchni.
Do tworzyw sztucznych używamy przede wszystkim klejów rozpuszczalnikowe, opierających się na żywicach polimerowych wymieszanych z rozpuszczalnikiem. Klej do plastiku z tego gatunku najlepiej jak jest klejem poliuretanowym.
Kleje rozpuszczalnikowe, które łączą dwa materiały częściowo je rozpuszczając, powodują trwałe zlanie się tych materiałów w jedną całość. Dodatkowym atutem używania tych klejów jest bardzo duża trwałość spoiny, bez względu na warunki zewnętrzne. Na wynik sklejenia nie ma wpływu ani temperatura, ani wilgotność powietrza, chociaż mają one znaczenie dla czasu zasychania kleju.
Wybierając odpowiedni klej do plastiku, należy zwrócić baczną uwagę na informację dotyczącą wiązania i osiągania pełnej wytrzymałości kleju. Kleje ulegają dość szybkiemu utlenianiu, nawet jak są zamknięte w tubce. Mogą wtedy ulec zmianie ich właściwości klejące. Ważnym jest zatem przestrzeganie instrukcji użycia kleju. To zapewni nam odpowiednie właściwości spoiny.